Był sobie czas

Był sobie czas

Autor: Joanna Warchoł, Licencja: CC BY-SA

W ramach tegorocznej edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zapraszamy do podróży w czasie i poznawania fascynujących historii ludzi związanych z obiektami, które będzie można zwiedzić zarówno w Krakowie, jak i w większych i mniejszych miejscowościach historycznej Małopolski (Książ Wielki, Jędrzejów, Dalewice, Chełmek, Bobrek, Oświęcim).

Tematem tegorocznej edycji jest czas – jedna z podstawowych form, w których człowiek postrzega świat i swoje życie. Czas nie daje się łatwo zdefiniować, choć jest doświadczeniem powszechnym i można go zmierzyć na wiele sposobów. Jest relatywny, zmienny, ulega spowolnieniu, przyspiesza albo zatrzymuje się w miejscu. Dla fizyków zegarem jest każdy proces, którego przebieg możemy śledzić za pomocą licznika, cyferblatu czy długości rzucanego cienia. Dla astronomów to zmiany pór roku i faz księżyca od wieków są podstawą mierzenia jego upływu. Geolog określa go na podstawie ewolucji ziemskiego globu. Dla historyka czas zamyka się w datach, jest miarą zmian, porządkuje przebieg zdarzeń. Podczas Dni Dziedzictwa interesować nas będą różne aspekty czasu, a szczególnie czas historyczny zatrzymany w pokazywanych przez nas zabytkach. 

Oprowadzania, wykłady, spacery i warsztaty, które przygotowaliśmy pozwolą nieco inaczej doświadczyć przeszłości i zanurzyć się w historii regionu.

Mamy nadzieję, że będzie to dobrze spędzony wspólnie czas!

Fot. Joanna Nowostawska-Gyalókay, CC BY SA