DIY: budka dla sikory!

DIY: budka dla sikory!

Autor: dr Kazimierz Walasz, Licencja: CC BY-SA

W pobliżu domu mamy najczęściej sikorę bogatkę i modraszkę. Obydwa te gatunki są terytorialne, co oznacza, że bronią pewnego niewielkiego obszaru przed innymi osobnikami tego samego gatunku. Nie ma więc sensu wieszać dla nich wielu budek w małym ogródku. Zwykle w jednym ogródku będziemy mieli tylko jedną bogatkę lub modraszkę. Dla sikor wywieśmy trzy budki. Mogą one być ewentualnie zajęte przez pojedyncze pary obydwu gatunków. Trzecią wieszamy na wszelki wypadek – nigdy nie wiemy, która lokalizacja budek będzie tym ptakom najbardziej odpowiadała.

 WYMIARY BUDKI: 
Wysokość: 34 cm
Szerokość: 15 cm
Głębokość: 15 cm
Waga: 2,7 kg
Średnica otworu wlotowego: A1 (28 mm), A (33 mm)
Grubość ściany przedniej wokół otworu wlotowego: 4 cm
Długość uchwytu mocującego: 52 cm
Grubość desek: 2 cm
Liczba warstw impregnatu: 2
Kolor: cedr – szczególnie polecany przez Asocjację Promotorów Radosnego Ptaka. Dzięki wspólnemu, jednolitemu kolorowi będziemy mogli łatwiej rozpoznać nasze budki lęgowe.

Kiedy wieszamy budki dla ptaków?

1. Budki możemy wieszać o każdej porze roku, ważne, by je po prostu wieszać.
2. Wieszając budkę po sezonie lęgowym – zwykle od lipca do września – stwarzamy przyszłym jej mieszkańcom możliwość znalezienia budki, do której powrócą wiosną, aby rozpocząć lęgi. Niewielu ornitologów zdaje sobie sprawę z tego, że większość ptaków odlatujących od nas na zimę znajduje sobie miejsce przyszłorocznych lęgów zanim od nas odleci. W przyszłym roku ptak wróci do już upatrzonej budki, której lokalizację zapamiętał.
3. Wieszając budkę w okresie jesienno-zimowym – tj. od października od lutego – dostarczamy ptakom koczującym w okolicy, a także późnym migrantom możliwość odkrycia dogodnego miejsca do lęgów. W tym okresie jednak najważniejszą funkcją budek jest zapewnienie dogodnych miejsc do nocowania. Na przykład wróble budują gniazda służące do noclegu w okresie jesienno-zimowym. Zwykle w jednej budce nocuje tylko jeden ptak. 4. Wieszając budkę w okresie wiosennym i wczesnoletnim – od marca do czerwca – dostarczamy ptakom możliwość zagnieżdżenia się w tym czasie. Jednak największe szanse zasiedlenia mają budki wieszanie do połowy kwietnia. Wyjątkiem są budki dla jerzyków, które zasiedlane są dopiero od początku maja. Powodem tego jest fakt, że ptaki te dopiero w tym czasie do nas przylatują.

Podsumowując – najlepiej wieszać budki w sierpniu, ale warto to robić o każdej poprze roku.

Jakie cechy powinna mieć budka?

Budka powinna być przede wszystkim bezpieczna. Tak, aby potencjalny drapieżnik nie mógł dostać się do lęgu. Najlepsza jest budka z przedłużonym przodem, jest to jedyna budka zalecana do stosowania w sytuacji ogromnej presji drapieżczej sroki w całym kraju.

Budka powinna być trwała.
Zaimpregnowana. Daszek koniecznie powinien być pokryty papą.

Budka powinna być otwierana, by umożliwić okresowe czyszczenie. 

Budka powinna być skręcona drewnowkrętami. Budka zbita za pomocą gwoździ jest mniej trwała – przez szczeliny gwoździ do budki dostaje się wilgoć i woda, co przyspiesza działanie niszczenie drewna.

Jak mocować budkę do drzewa?

Budkę przybijamy do drzewa gwoździami. Nie stosujemy żadnych taśm, linek, opasek, które stwarzają duże ryzyko przecięcia kory – łyka drzewa, konaru – doprowadzając do jego uschnięcia. Gwóźdź przebija jedynie punktowo łyko. Ze względu na ewentualne zabezpieczenie przed infekcjami grzybiczymi drzewa, zaleca się, aby używanie dostępnych w handlu gwoździ miedzianych.

Gdzie wieszać budki?

Budki wieszamy na budynku, w ogródku, na pojedynczych drzewach. Podstawowa zasada – budka musi być zabezpieczona zarówno przed wandalami, jak i potencjalnymi drapieżnikami. Zwykle budka wisząca powyżej 2,5 m spełnia te warunki, choć lepiej wieszać je na wysokości 3–5 m.

Jak powinna być usytuowana budka względem kierunków świata?

Budki wieszamy otworem wlotowym w kierunku wschodnim i północnym. Oznacza to, że wieszamy je po północnej lub wschodniej stronie pnia drzewa lub budynku, czyli od strony, która najmniej się nagrzewa. W słoneczne dni budki silnie się nagrzewają, co jest bardzo niekorzystne dla piskląt. Dlatego ptaki, jeśli mają wybór, unikają miejsc silnie nasłonecznionych.

Czy czyścić budki?

Budki możemy czyścić po 15 października. Jeśli w budce jest czyste „świeże” gniazdo, to go nie usuwamy, gdyż może to być gniazdo noclegowe na okres zimowy. Usuwamy gniazda po lęgach, zawierające odchody ptaków i inne pozostałości po lęgach.

Zabezpieczenie budek przeciw drapieżnikom
Jak zabezpieczyć budki przeciw drapieżnikom, które mogłyby chcieć splądrować zawartość budki lub polować na przylatujące ptaki?
– absolutnie nie dawać patyczka pod otworem do budki – ułatwia on potencjalnym drapieżnikom, jak sroka, kot czy kuna, penetrowanie zawartości budki;
– wieszać budkę nie w gęstwinie gałązek, a w miejscu odsłoniętym, dobrze widocznym;
– jeśli mamy koty penetrujące drzewa, to można założyć na pień pierścień z śliskiej folii lub blachy uniemożliwiający wspinanie się na drzewo lub inne tego typu zabezpieczenie zniechęcające do wspinania się na drzewo.

Gdybyście chcieli wiedzieć więcej, zerknijcie tutaj: http://bit.ly/1x19LSv.
Poniżej znajdziecie zdjęcia instruktażowe.

Źródło: http://asocjacjapromotorowrp.com/
Fot. M. Bogusz, CC BY SA NC ND