Wiosna!

Wiosna!

Autor: Marlena Jałoszyńska, Licencja: CC BY-SA

A jeśli mowa o wiośnie, konieczne jest wspomnienie o jej zwiastunach. Jako pierwsze wiosnę ogłaszają ptaki, dlatego też najnowsze wydanie Małopolski To Go poświęciliśmy właśnie im.

Opowiemy o dzięciołach zwanych bębniarzami wiosny i pomożemy zbudować budkę dla sikor. 

Jakie rzadkie gatunki ptaków występują w Małopolsce i gdzie można je zobaczyć wiosną? Nasz region obfituje w wyjątkowe gatunki – doskonałym tego przykładem są: płochacz halny, pomurnik oraz podróżniczek. Pierwszy z nich to bardzo nieliczny ptak lęgowy w Polsce, ponadto uważa się go za jednego z najbardziej wysokogórskich gatunków krajowej awifauny. Dlatego też występuje przede wszystkim w Tatrach. Spotkanie płochacza halnego – wbrew jego nazwie – nie jest sprawą trudną. Wystarczy wybrać się do Doliny Pięciu Stawów Polskich, Doliny Gąsienicowej lub Kotła Morskiego Oka. Do skrajnie nielicznych ptaków lęgowych zalicza się pomurnika. W Polsce można go zobaczyć niemal wyłącznie w Tatrach – najbardziej wysuniętym na północ stanowisku lęgowym tego gatunku w Europie. Podróżniczka – ptaka z charakterystyczną rudą plamką pośrodku niebieskiego śliniaka – najłatwiej spotkać w Tatrzańskim Parku Narodowym właśnie wiosną. Podobnie jak płochacz, występuje on przede wszystkim w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz Dolinie Gąsienicowej. 

Najnowsze wydanie zbiegło się z wiosenną kampanią Małopolski To Go, dlatego też w tym tygodniu zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie: slajdowisko, podczas którego fotograf Michał Sośnicki opowie o swojej dwuletniej przygodzie z małopolskimi zabytkami szlaku architektury drewnianej. 

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce to ponad 250 obiektów: strzeliste kościoły, łemkowskie cerkwie, dzwonnice, spichlerze, dwory oraz karczmy. Michał Sośnicki od kilku lat marzył, by je wszystkie zobaczyć, a w 2009 roku postanowił zacząć je fotografować. W ciągu dwóch lat fotograf spełnił swe marzenia. 

Slajdowisko, organizowane we współpracy z grupą nieformalną TRAWERS, odbędzie się 24 marca o godzinie 20.30. w Cafe Szafe (ul. Felicjanek 10, Kraków).
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/events/342051535990931/.

Wstęp wolny!

Fot. pixabay.com, domena publiczna