Game On!

Game On!

Autor: Katarzyna Kolasa, Licencja: CC BY

Edukacyjne, strategiczne, familijne, ekonomiczne... Nieodłączny element dzieciństwa przeniesiony do klubów i kawiarni bije rekordy popularności. Bo czy wieczór pełen spontanicznej zabawy i pozytywnych emocji w gronie przyjaciół, połączony ze smakowitymi trunkami i równie pysznym jedzeniem, nie jest przepisem na przyjemnie spędzony czas? Zacznijmy więc naszą wędrówkę po miejscach, w których można bez reszty oddać się wciągającym rozgrywkom i poczuć ducha rywalizacji – w końcu w grę wchodzi duża dawka dobrej zabawy! 

Najnowsze gry na wyciągnięcie ręki

Na mapie Krakowa miejsca do gry wyrastają jak kropkowane grzyby z popularnej gry Super Mario Bros. Otwarcie kawiarni dla graczy Hex (ul. Generała Józefa Dwernickiego 5) wywołało eksplozję pozytywnych emocji. Dzisiaj Hex jest przytulną mekką dla graczy, stolik rezerwuje się z wyprzedzeniem, a liczba dostępnych planszówek przyprawia o zawrót głowy. 

W SELECT Pub (ul. Wilhelma Feldmana 4/1a), tak jak w przypadku Hexa, w standardowym wyposażeniu znajdują się konsole do gier (Xbox 360, N64, Pegasus, SNES, Wii U, GameCube, Guitar Hero z Rock Bandem). Ciekawe wnętrze, niemalże domowa atmosfera, duży wybór gier planszowych i nietuzinkowe trunki – to środowisko naturalne dla każdego gracza. Oprócz cyklicznych spotkań i turniejów, w pubie odbywają się spotkania Małopolskich StreetPassów (społeczności Nintendo), a średnio raz w miesiącu z Cracow Game Initiative organizowane są spotkania dla planszówkowiczów, podczas których testuje się nowe gry. Organizowane są również m.in. Turnieje Fifa 2014 i SELECT-owe Minigiełdy. Nowy rok to również nowe turnieje planszówkowe. Warto wcześniej zarezerwować miejsce. Turniejowym zmaganiom mogą towarzyszyć drinki inspirowane kulturą geekowską, przekąski, napoje i darmowy piernik na osłodę ewentualnej przegranej. 

Planszówkowy raj

Spragnieni planszówkowych doznań spotykają się co czwartek o 19.00 w Domówka Café (ul. Miodowa 28a). Słynie ona ze swojej wypożyczalni gier oraz ciekawego menu.

Na krakowskiej mapie miejsc pełnych planszowych potyczek nie może też zabraknąć sklepu z grami BARD (ul. Batorego 20/14). Na stronie internetowej sklepu co miesiąc umieszczany jest aktualny harmonogram imprez, cyklicznych spotkań i turniejów oraz rozgrywek ligowych i warsztatów (m.in. malowania). W styczniu, we wtorki, czwartki oraz piątki, spotykali się gracze Magic the Gathering, a w poniedziałki i środy, fani gier Warhammera Fantasy Battles oraz Warhammera 40,000. 

Sklep z grami planszowymi i wypożyczalnia gier Dragonus (ul. Lubomirskiego 49) to również miejsce, gdzie można sprawdzić swoje siły w turniejach gier M:tG, Pokemon, YGO, Warhammer 40,000: Podbój, Marvel Dice Masters, oraz HeroClix. Do wypożyczenia na miejscu jest aż 400 gier! 

Dla najmłodszych 

W sierpniu 2014 roku otworzyła się R77cafe (ul. Radzikowskiego 77), która bardzo szybko zaczęła tętnić życiem. W kawiarni do dyspozycji graczy jest ponad 300 różnego rodzaju gier planszowych, poczynając od tych przeznaczonych dla dzieci, przez mniej skomplikowane gry dla osób nie zaznajomionych z planszówkami, po pozycje dla weteranów gatunku, często ekspertów i pasjonatów danych gier. Właściciele R77 są pewni, ze każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dodają, że z chęcią służą poradą w wyborze odpowiedniej gry,  wytłumaczą jej zasad. Są też dodatkowe atrakcje: oprócz turniejów, quizów i imprez okolicznościowych, dla nocnych marków organizowane jest nocne granie, a dla wszystkich chętnych – szkółka gry. Przy R77cafe działa również Uniwersytet Małego Dziecka, którego oferta skierowana jest do rodziców i dzieci. W kawiarni wyświetlane są filmy edukacyjne dla najmłodszych oraz organizowane są wspólne gry. Atmosfera pełna zabawy ożywia ducha, ale w R77cafe jest też coś dla ciała – w lokalu serwowana jest mielona na miejscu kawa z ekspresu, ciasta oraz różne rodzaje piwa (ostatnio te, przywiezione od czeskich sąsiadów). 

Nowy Sącz

Narożny lokal przy ulicy Jagiellońskiej 6 w Nowym Sączu to siedziba Hobbita – sklepu z grami, udostępniającego stoły do gier karcianych i planszowych, a także makiety do gier bitewnych. Spotkania graczy odbywają się co dwa tygodnie w piątek. Właściciele podkreślają, że mile widziane są inicjatywy oddolne i prawie zawsze przystają na pomysł organizacji turnieju. Obecnie cyklicznie odbywają się turnieje gier karcianych: Magic of Gathering, pokazy gier planszowych oraz bitewnych, m.in. Warhammer Fantasy Battle W40K. 

Tarnów

W Tarnowie z kolei, centrum gier 6 oczek (os. 25-lecia PRL 6/78) organizuje raz w miesiącu „Damskie granie” (wstęp tylko dla kobiet), Turniej Planszowy oraz Warsztaty inteligencji finansowej z grami Eurocash lub Cashflow (terminy dostępne są na stronie internetowej). Soboty od 10.30 warto zarezerwować na turnieje popularnej karcianki Magic the Gathering. 

Fot. M. Bogusz, CC BY SA NC ND