Byleby nie kobieta

Byleby nie kobieta

Autor: archiwum MIK, Licencja: CC BY-SA

Handel na Rynku Głównym w Krakowie nie tylko był obwarowany zasadami i regułami, wiązały się z nim także pewne zabobony. Tych, którzy nie stosowali się do ogólnych zaleceń, poddawano karze chłosty lub rzezano w koszu. 

Rynek Główny w Krakowie pełnił niegdyś funkcję placu targowego, na którym stało około 400 straganów (dodatkowo sprzedawcy ustawiali się też na bruku, oferując towar z koszyków). Od początków XIV do XVIII wieku każda część placu była zarezerwowana dla sprzedawców oferujących określone towary – był targ węglowy, ołowny, żydowski, rybny, chlebowy, bednarzowy i rakowy.

Handlujących obowiązywały określone zasady – dopóki na maszcie Rynku Głównego powiewała chorągiewka (do około godziny 11), kupować mogli tylko klienci, dopiero potem po produkty mogli sięgać handlarze. Dzięki temu nie wpływali oni na ceny ani nie mogli wykupić najbardziej pożądanych towarów. Obowiązywał także zakaz sprzedawania towarów w drodze na Rynek. Żydzi mogli zaopatrywać się w potrzebne rzeczy dopiero po godzinie 12.

Tych, którzy nie stosowali się do ogólnych zaleceń, poddawano karze chłosty lub rzezano w koszu (przekupkę zamykano w dużym wiklinowym koszu, z którego musiała się ona wyswobodzić na oczach rozbawionej gawiedzi).

Handel na Rynku Głównym w Krakowie, podobnie jak na jarmarkach, nie tylko był obwarowany zasadami i regułami, wiązały się z nim także pewne zabobony, które gwarantowały pomyślność sprzedawcom.

Kupiec, który rozpoczynał dzień targowy, mógł być spokojny tylko wówczas, gdy jego pierwszym klientem był... mężczyzna. Jeśli jego towarem jako pierwsza zainteresowała się kobieta, wówczas starał się ją wszelkimi możliwymi sposobami zniechęcić, by w ten sposób odsunąć od siebie złą wróżbę (był to znak, że dzień nie będzie dla niego udany). By osiągnąć swój cel, kupcy byli gotowi sprzedać towar pierwszemu mężczyźnie nawet za cenę poniżej wartości.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na www.muzea.malopolska.pl.

Źródło: M. Ferenc, Handel, w: Obyczaje w Polsce od Średniowiecza do czasów współczesnych, red. A. Chwalba, Warszawa 2005.

Fot. rys. Teofil  Piątkowskiego, Wikipedia, domena publiczna