Krótka wycieczka za miasto

Krótka wycieczka za miasto

Autor: Kamila Kosmalska, Licencja: CC BY-SA

Kto powiedział, że żeby odpocząć na łonie natury, trzeba jechać daleko za miasto? Przeciwnie! Podpowiadamy kilka miejsc, znajdujących się w promieniu kilkunastu lub kilkudziesięciu kilometrów od Rynku Głównego w Krakowie, gdzie warto wybrać się z rodziną i przyjaciółmi na krótki, wiosenny wypoczynek.
 
Szlak Miejskich Lasów Krakowa – znajdziemy na nim nie tylko bardzo popularne Skałki Twardowskiego czy Las Wolski, ale także Górkę Pychowicką czy Kostrze. Przemierzając szlak możemy skorzystać z wytyczonych ścieżek i punktów wypoczynkowych (ławeczek, wiat chroniących przed deszczem, ławostołów, wiatrołapów itp.). Uroczysko i wzniesienie Wielkanoc znajduje się w samym sercu osiedla Tyniec. Skąd ta nietypowa nazwa? Ponoć w okresie Świąt Wielkanocnych, gdy stanąć na środku wsi (u zbiegu ulic Benedyktyńskiej, Bogucianka i Obrony Tyńca), słońca wschodzi dokładnie nad kulminacją wzniesienia... Stojąc na szczycie można podziwiać Lasy Tynieckie i Dolinę Wisły. Przy dobrej widoczności, z uroczyska Kostrze, w kierunku południowym, roztacza się z kolei piękna panorama Beskidów, Gorców, Tatr i masywu Babiej Góry. W kierunku północnym rozpościera się z kolei widok na masyw Sowińca z zespołem klasztornym O.O. Kamedułów na Bielanach, willą Baszta Adolfa Szyszko-Bohusza i Zamkiem nad Przegorzałami.

Więcej w przewodniku po szlaku
 Dolina Racławki – ten największy rezerwat przyrody w Małopolslce znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, wchodzącego w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Na przejście wszystkich tras dydaktycznych zlokalizowanych w rezerwacie trzeba przeznaczyć około 10 godzin. Dolina jest bogata w ciekawe formy geologiczne – skały wapienne pochodzące z różnych epok geologicznych, jaskinie, jamki, źródła.

Dolina Prądnika  dolina rzeki Prądnik na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego oraz leżących na południe od niego obszarów rolniczych. Uznawana za najładniejszą dolinę całej Jury. Do największych atracji należą: Zamek w Pieskowej Skale, udostępniona turystycznie Jaskinia Ciemna z obozowiskiem neandertalczyków, Maczuga Herkulesa, Skały Wernyhory, Igła Deotymy, Panieńskie Skały, Rękawica, Łaskawiec, Brama Krakowska czy Kaplica "Na Wodzie".