Lustrzanka – jak to działa?

Lustrzanka – jak to działa?

Autor: Marek Maszczak, Licencja: ©

Pomysł na umieszczenie w aparacie fotograficznym ruchomego lustra pozwalającego na rzutowanie obrazu z obiektywu na zamocowaną poziomo matówkę narodził się już na przełomie lat 50. i 60. XIX wieku. Pod koniec XIX wieku wiele firm podjęło produkcję aparatów, w których zastosowano lustro pozwalające na śledzenie obrazu na matówce, a po jego podniesieniu — na szybkie zarejestrowanie zdjęcia na światłoczułym materiale umieszczonym w kasecie z tyłu aparatu.

Wiele lat później, bo w 1936 roku, zastosowano podobne rozwiązanie w aparacie małoobrazkowym Exakta. Od tego czasu lustrzanki jednoobiektywowe (SLR) stały się jednymi z najbardziej popularnych konstrukcji aparatów fotograficznych.

Na portalu Wirtualne Muzea Małopolski możecie Ernoflex (Model II) — aparat fotograficzny, lustrzanka jednoobiektywowa o konstrukcji składanej, na błony cięte i płyty szklane o formacie 9 x 12 cm, wyprodukowany w latach 1910—1920 przez firmę Heinrich Ernemann A.G. z Drezna (Niemcy).

Korpus aparatu podwójnie składany, wykonany w całości z metalu, oklejonego czarną skórą o ozdobnej fakturze. Komora lustra po rozłożeniu blokowana rozpórkami nożycowymi pokrytymi chromem. Na przedniej klapie wytłoczone logo wytwórcy z napisami. Obiektyw Ernotar 4,5/180 w oprawie metalowej pokrytej czarnym lakierem.

Spośród bardzo wielu produkowanych na początku XX wieku aparatów fotograficznych niewątpliwie wyróżniały się aparaty zwierciadlane. Najczęściej miały one formę dużych skrzynek, w których wnętrzu swobodnie poruszało się lustro. Firma H. Ernemannn zaproponowała jednak zupełnie inne niezwykle skomplikowane rozwiązanie techniczne, wprowadzając aparat fotograficzny lustrzany o konstrukcji składanej. Aparat składał się z wielu ruchomych elementów zamocowanych na zawiasach i blokowanych za pomocą rozpórek. Po rozłożeniu obraz rzutowany przez lustro na poziomo zamocowaną matówkę był doskonale widoczny dzięki osłaniającej ją dużej osłonie przeciwsłonecznej. Oczywiście przed wykonaniem zdjęcia trzeba było podnieść lustro, aby negatyw umieszczony w kasecie z tyłu aparatu mógł być naświetlony. 

Więcej o aparatach fotograficznych (lustrzanych, atelierowych, stereoskopowych, miniaturowych) znajdziecie na www.muzea.malopolska.pl 

Fot.: Emilio Kuffer, FLickr, CC BY-SA
Opracowanie: Marek Maszczak (Muzeum Historii Fotografii w Krakowie).