Tydzień w czarno-żółte paski

Tydzień w czarno-żółte paski

Autor: Kamila Kosmalska, Licencja: CC BY-SA

Żyją od kilku tygodni do kilku miesięcy. Mają bardzo jasno określone role w swojej rodzinie i każda z nich dokładnie wie, co ma robić. Nie mają czasu nawet na chwilę odpoczynku. Latają, dźwigają, karmią oraz… tańczą. Jedne z najbardziej pracowitych stworzeń na świecie, jedne z najważniejszych w ekosystemie. W Małopolsce człowiek opiekuje się nimi i korzysta z owoców ich pracy od niemal 800 lat.

Bohaterkami najbliższego tygodnia uczyniliśmy pszczoły. Opowiemy Wam o tym, jak wygląda ich normalny „dzień pracy”, jak zbudowane są ich niepozorne ciałka, jak ciężko pracują dla swojej rodziny i dla człowieka. Dowiecie się też, jakie pszczele produkty, o cudownych właściwościach, możecie gromadzić w swoich kuchniach, spiżarniach oraz… apteczkach.

 A tak w ramach ciekawostki: wiedzieliście, że pszczoły świetnie sprawdzają się w roli wykrywaczy narkotyków? Okazało się bowiem, że mają nieco lepszy węch niż psy, a dodatkowo nie reagują – tak jak psy – na emocje opiekuna. Ich trening trwa 6 sekund, a wyniki ich pracy w fazach testowych były naprawdę imponujące, choć na razie poprzestano na testach. Ale kto wie? Może za jakiś czas nasze walizki na lotniskach będą kontrolowane przez pszczelą, wyspecjalizowaną rodzinę?

Fot. M. Bogusz, CC BY SA NC ND