Ta trasa sponsorowana jest przez literę „R” – Rytro, rycerze, ruiny, Rogaś, Roztoka… Nazwa miejscowości Rytro pochodzi od niemieckiego słowa „ritter”, oznaczającego rycerza i jest zapewne związana z historią zamku na wzgórzu, którego ruiny można oglądać do dzisiaj.
R jak Rytro
Wstęp
Obiekty na trasie:
Ruiny zamku, Rytro
Ritter znaczy rycerz
Zamek w Rytrze zbudowano na wzgórzu o wysokości 463 m n.p.m., na prawym brzegu Popradu. Powstał najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku.
Dziś możemy oglądać jedynie ruiny, w tym charakterystyczną basztę.
Szukając kompana na wyprawę na wzgórze, warto skorzystać z questu Spacer po Rytrze z hrabią Stadnickim [ 1,5 godz.]. Gotowe druki ulotek są dostępne w punkcie Informacji Turystycznej Miejsko-Gminnego Ośrodku Kultury oraz w Pijalni Artystycznej w Piwnicznej-Zdroju.
Czas zwiedzania: 1 godz.
Wstęp bezpłatny
Parking przy ul. Sucha Struga płatny
Legenda o rycerzu Bojmirze mieszkającym na zamku w Rytrze
Dawno, dawno temu nad Popradem żył Bojmir. Był to rycerz dzielny i nieustraszony. Mieszkał w zamku z ukochaną żoną i dzieckiem. Bojmir ogromnie kochał swojego syna i zawsze starał się sprawić mu radość. Z tego powodu na zamku oprócz rodziny mieszkał oswojony niedźwiedź Bartek, który dotrzymywał chłopcu towarzystwa. Rycerz Bojmir wiele czasu spędzał na wojnach i potyczkach walcząc z Krzyżakami. Wieść niosła, że dla wrogów był bezlitosny i dlatego pewnej nocy, podczas jego nieobecności, Krzyżacy podstępem napadli na zamek. Żona Bojmira zginęła, a chłopiec zniknął, porwany przez napastników.
Po powrocie z wyprawy wojennej Bojmir wpadł w rozpacz. Nie miał już ukochanej rodziny, pozostał samotny w wielkim, smutnym zamku. Żal i wściekłość kierowała rycerzem, który od tej pory stał się najbardziej zawziętym krzyżackim wrogiem. Dla jeńców, których pojmał podczas bitew, nie miał litości, trzymał ich w straszliwych warunkach w lochach. Któregoś dnia strażnicy więzienni przybyli do Bojmira z wieścią, że jeden z pojmanych rycerzy jest w bardzo ciężkim stanie. Bojmir za nic nie chciał się zgodzić, aby rannego i cierpiącego mężczyznę przenieść poza loch, żeby mógł się ogrzać i wyzdrowieć. W końcu jednak dał się przekonać i kiedy jeniec znalazł się na zamkowej sali stała się rzecz niespodziewana… Na widok niedźwiedzia ranny rycerz wyszeptał: Bartek! Wtedy Bojmir poznał, że to jego własny syn, porwany i wychowany przez Krzyżaków. Radość jego nie miała granic, a na pamiątkę, by pamiętano o bohaterskim rycerzu (niem. ritter) miejscowość ta Rytro się nazywa.
(Na podstawie: B. G. Sala, Legendy zamków karpackich, Olszanica 2018)
Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza Rogasiowy Szlak, Roztoka Ryterska
Rogaś z Doliny Roztoki
Teraz czas na odrobinę ruchu. Zanurzamy się w lasy Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Towarzyszy nam Spacerownik Popradzki, przygotowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Polecamy spacer wzdłuż doliny Roztoki ścieżką Rogasiowy Szlak.
W zależności od kondycji można wybrać jeden z dwóch wariantów przemarszu – krótszy lub dłuższy (12 km). Nazwa trasy nawiązuje do opowiadania o dzieciach z Rytra, które zaopiekowały się sarniątkiem – Rogasiem. O ich przygodach można przeczytać w książce autorstwa Marii Kownackiej Rogaś z Doliny Roztoki (wydana w 1957).
Na trasie znajduje się 14 przystanków, z których dowiadujemy się o formach ochrony przyrody, chronionych gatunkach roślin i zwierząt czy źródłach wód mineralnych. Zwiedzaniu szlaku towarzyszy przewodnik Rogasiowy Szlak, wydany przez Popradzki Park Krajobrazowy.
Czas zwiedzania: 6 godz.
Wstęp bezpłatny
Parking bezpłatny przy wejściu do ABlandii oraz Parku Ekologicznego
Gminny Park Ekologiczny ochrony gadów i płazów, Rytro
Gady prawie egzotyczne
Nie tylko wielkie gady, dinozaury, wyginęły. Współcześnie zagrożone są także mniejsi przedstawiciele tych kręgowców, m.in. zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata, gniewosz plamisty, padalec zwyczajny czy jaszczurka zwinka.
Temat trasy prowadzącej przez park dotyczy występujących tu licznie gatunków gadów i płazów, które stanowią wielką rzadkość lub całkowicie wyginęły. Wzdłuż ścieżki (300 m) zostały utworzone trzy przystanki przyrodnicze, dwa oczka wodne i pomost, z którego można obserwować życie w wodzie.
Czas zwiedzania: 0,5 godz.
Wstęp bezpłatny
Parking bezpłatny przy wejściu do ABlandii oraz Parku Ekologicznego
ABlandia, park linowy, Rytro
Spacerując nad ziemią
Gotowi na przygody wysoko wśród koron drzew? Nasz kolejny cel to park linowy, jeden z największych na południu Polski. Podobno można tu przejść ponad kilometr, nie stawiając stopy na ziemi! W parku można skorzystać z wielu atrakcji, m.in. linowego placu zabaw na drzewach dla dzieci, sześciu tras linowych i szybkiej Trasy Zjazdowej. Przez park wije się górski strumień, który wraz z florą i ukształtowaniem terenu tworzy naturalny krajobraz.
Czas zwiedzania: ok. 2 godz.
Wstęp płatny
Parking bezpłatny przy wejściu do ABlandii oraz Parku Ekologicznego