Ostatnim punktem odkrywania okolic Tenczynka jest zamek Tenczyn w sąsiedniej miejscowości Rudno. Został wybudowany na najwyższym wzniesieniu Garbu Tenczyńskiego (403 m n.p.m.), na wygasłym wulkanie. Historia zamku sięga XIV wieku, kiedy król Władysław Łokietek, uznając zasługi i zaangażowanie Nawoja z Morawicy, udzielającego mu pomocy zbrojnej, powierzył mu ważny urząd kasztelana krakowskiego i przydzielił ziemie na zachód od Krakowa pod kolonizację. Nawój z Morawicy w 1319 roku założył wieś Tenczynek, by później przygotować się na wzniesienie nowej siedziby rodu, którą miał być zamek. W ten sposób powstał ród Tęczyńskich, który przez wiele pokoleń obejmował istotne stanowiska oraz był zaangażowany w ważne wydarzenia historyczne kraju, m.in. w bitwę pod Grunwaldem. Władysław Jagiełło ulokował w Tenczynie część Krzyżaków wziętych do niewoli podczas bitwy pod Grunwaldem.
W roku 1331 budowę zamku rozpoczął, ze wsparciem czeskiego budowniczego Wacława, wojewoda krakowski Andrzej Tęczyński herbu Topór. Warownia miała owalny kształt, wejście znajdowało się w ogromnej, kwadratowej wieży. Budulcem jest lokalny kamień o charakterystycznym, białym zabarwieniu i nieregularnym kształcie. Około roku 1570 nadano budowli renesansowy charakter: dobudowano krużganki na dziedzińcu, a mury zwieńczyły ozdobne attyki. Zamek stał się także żywym ośrodkiem kultury, odwiedzali go Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, a nawet królowa Bona.
W pierwszej połowie XVII wieku ponownie powiększono zamek o zachowany do dziś barbakan. Tym samym zamek Tenczyn stał się jednym z największych w Małopolsce i największym na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W tamtych czasach zamek konkurował z Wawelem pod kątem wyglądu i znaczenia, był nawet nazywany Małym Wawelem. Z tego okresu zachował się pierwszy plan zamku, na którym, oprócz twierdzy, szwedzki architekt Eryk Dahlberg przedstawił ogrody zamkowe, winnicę, zabudowania gospodarcze pod zamkiem i folwark.
W 1639 roku kolejnymi włodarzami zamku po rodzinie Tęczyńskich stali się Opalińscy, gdy Izabela Tęczyńska, córka Jana, ostatniego męskiego przedstawiciela rodu, wyszła za Łukasza Opalińskiego. Odbudowali zamek po zniszczeniach, będących skutkiem potopu szwedzkiego w 1656 roku. Okres świetności twierdzy zakończył się w roku 1768, kiedy uległa pożarowi i z biegiem czasu popadła w ruinę.
W XVIII wieku właścicielami zamku byli Adam Sieniawski, August Czartoryski i Izabela Lubomirska. Od początku XIX wieku aż do połowy XX wieku znajdował się w rękach Potockich .
Zamek, otrzymując w przeszłości honorowe położenie, obecnie będąc niewątpliwie atrakcją turystyczną regionu, jest świetnym punktem widokowym. Jednocześnie jego sylwetka jest rozpoznawalna z dużej odległości. Można z jego murów dostrzec wiele charakterystycznych dla Małopolski punktów. Od tych najbliższych miejscowości i terenów przyrodniczych, m.in. Puszczy Dulowskiej, po bardziej odległe Beskidy, a przy dobrej widoczności nawet Tatry.
Od 2010 roku Zamek Tenczyn jest udostępniany zwiedzającym. Organizowane są w nim liczne imprezy kulturalne, jak np. koncerty jazzowe, Juromania (promująca Jurę), Noc Kupały, festiwal historyczny Wici, inscenizacje (np. obrona zamku przed Szwedami). A zatem każdy może znaleźć powód, by odwiedzić imponującą siedzibę rodu Tęczyńskich i wyobrazić sobie tętniącą życiem możnowładczą rezydencję.