
Zamek w Czchowie
To jeszcze nie koniec czchowskich atrakcji. Na pobliskim wzgórzu wznosi się baszta – pozostałość po zamku obronnym, który w dawnych czasach strzegł bezpieczeństwa na szlaku handlowym na Węgry. Później zamkiem dysponował sąd czchowski, który ulokował tutaj więzienie. Od XVIII w. budowla pozostawała w ruinie, dopiero w latach 90. XX wieku wykonano badania i prace archeologiczne oraz konserwatorskie. W 2018 roku przeprowadzono rewitalizację wzgórza, tworząc w tym miejscu militarno-historyczny szlak edukacyjny, na którym zobaczymy typowe maszyny oblężnicze oraz urządzenia bojowe od XVI do XX wieku, o których opowie pasjonat militariów, Tomasz Mierzwa.
Na czas Dni Dziedzictwa zamek w Czchowie przeniesie się do czasów średniowiecza. W sobotę 18 maja zapraszamy na widowisko rycerskie w wykonaniu Sądeckiego Rycerstwa Zakonu Księżnej Kingi, a w niedzielę na zamkowym dziedzińcu zespół Belriguardo zaprezentuje widowisko taneczne Niepokoje średniowiecza. Dodatkowym smaczkiem będzie wystawa miniatur Damy i rycerze, prezentowana w piwnicach zamku.
Ale również i w Czchowie nie zabraknie historii z dreszczykiem. W trakcie Dni Dziedzictwa opowiemy także w jakich okolicznościach na rynku w Czchowie ścięto Eliasza – syna hospodara Mołdawii Piotra III Arona, i co robił w Czchowie Franciszek Lismanin, franciszkanin i spowiednik królowej Bony. A niezawodna Pani Fishka wytropi inne czchowskie tajemnice podczas detektywistycznego spaceru Co widział chłopiec?