Wstęp
Winnica Sucha Góra
Poniżej drogi, na łagodnym zboczu rozciąga się winnica Sucha Góra. Uprawiane odmiany: rondo, alegro (wina czerwone) oraz solaris, muscaris, johanniter (wina białe). Na tablicy sygnowanej przez niedziałającą już aplikację „Wrota Pogórza” znajdziemy numer telefonu właściciela, który po wcześniejszym kontakcie udostępnia winnicę do zwiedzania.
Winiarstwo na tych terenach ma długą tradycję – rzeźba terenu, dostatek słonecznych stoków, różnorodność gleb sprzyjają uprawie winorośli do tego stopnia, że Pogórze to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów winiarskich, tzw. Polska Toskania (choć oczywiście brak szans na wzajemność Toskanii jako „Włoskiego Pogórza”). Wczesną jesienią warto przyjechać na Pogórzańskie Święto Miodu, Wina i Dziczyzny w Gromniku czy Międzynarodowy Festiwal Wina Tuchovinifest w Tuchowie.
Dobrze widoczne zielone znaki szlaku pieszego wiodą w prawo, pomiędzy prywatne budynki gospodarcze. Przy okazji warto zwrócić uwagę na charakterystyczną zabudowę pogórzańską – w okolicy zostało jeszcze tylko kilka drewnianych domów, często pomalowanych na typowy dla regionu kolor (nazwa handlowa: jasny orzech). Nawiasem mówiąc, wieś Polichty ma rodowód aż średniowieczny. W XV wieku, jako Polythka, była własnością wpływowego możnowładcy i husyty Spytka z Melsztyna herbu Leliwa.