przejdź do treści MAŁOPOLSKA TO GO
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Українська
Cel
Kierunek

Wielkie Błoto

Wstęp

Wielkie Błoto

Wielkie Błoto
Poprzednie Następne

Obiekt dostępny. Więcej informacji na stronie Puszczy Niepołomickiej.

Wielkie Błoto, fot. J. Dragon, 2020 ©
Żubrostrada, fot. J. Dragon, 2020 ©
Nawiguj do tego celu
Wielkie Błoto

Opuściwszy Czarny Staw, kierujemy się na zachód. Tak zwana Czarna Droga doprowadzi nas do Wielkiego Błota. Jest to, obok doliny Drwinki, najcenniejszy obszar otwarty w Puszczy Niepołomickiej. Większą część tego terenu stanowi silnie zdegradowane torfowisko niskie.

W XIX w. tutejsze torfowiska były intensywnie eksploatowane. Wydobywany torf suszono, a następnie wykorzystywano jako opał oraz do produkcji tak zwanej czerni lakierniczej.

Wielkie Błoto to niezwykłe miejsce. Podobnie jak Czarny Staw, przywodzi na myśl krajobrazy Finlandii czy Estonii. Możemy tu natknąć się na jednego z największych ptaków występujących w Polsce: żurawia. Wiosną usłyszymy też charakterystyczny krzyk tokującego… kszyka – niewielkiego ptaka z rodziny bekasowatych. Nad naszymi głowami możemy zaobserwować trzmielojada, podobnego do myszołowa. To jedyny z występujących w Polsce dużych ptaków szponiastych, który żywi się głównie owadami (jak sama jego nazwa wskazuje).

Występują tu także godne uwagi gatunki bezkręgowców i roślin, a latem można podziwiać kolorowe motyle, między innymi zagrożone w skali Europy modraszki. Znajduje się tu również najdalej na południowy zachód w Polsce wysunięte stanowisko brzozy niskiej, niskiego i silnie rozgałęzionego krzewu dorastającego do dwóch metrów wysokości. Brzoza niska jest reliktem polodowcowym, który przywędrował do nas pod koniec epoki lodowcowej.

Tutejsze cieki wodne zasiedlone są przez bobry. O ile same zwierzęta są trudne do zaobserwowania, o tyle bez trudu wypatrzymy ślady ich aktywności: zbudowane przez nie tamy, podgryzione drzewa i obgryzione z kory gałęzie. Choć czasem traktuje się bobry jak szkodniki, to ich rola w przyrodzie jest nie do przecenienia. Stawy bobrowe zwiększają retencję wód w zlewniach rzek, podnoszą poziom wód powierzchniowych i oczyszczają przepływającą przez nie wodę.

Wielkie Błoto, choć jest największym kompleksem bagiennym w Małopolsce, niestety wysycha. Przyczyniły się do tego intensywna eksploatacja torfu oraz melioracja. Szacuje się, że w obecnym stuleciu torfowisko ulegnie całkowitemu zanikowi.

Prowadzącą z północnej części Wielkiego Błota drogą dotrzemy wkrótce do Drogi Królewskiej. Podążając nią w kierunku zachodnim, dojedziemy do Niepołomic.

Trasy

W objęciach rzek

W objęciach rzek

Woda jest niezbędna do życia. Co więcej – miejsca, gdzie… Zobacz

Małopolski Instytut Kultury instytucja kultury województwa małopolskiego Małopolska

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88

  • Ulubione
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Kontakt
  • Dostępność