przejdź do treści MAŁOPOLSKA TO GO
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Українська
Cel
Kierunek

Wiecznie zielony skarb w Zimnym Dole

Wstęp

Wiecznie zielony skarb w Zimnym Dole

Wiecznie zielony skarb w Zimnym Dole
Bluszcz pospolity, fot. J. Dragon, 2022 ©
Nawiguj do tego celu
Wiecznie zielony skarb w Zimnym Dole

Podążając dalej ścieżką docieramy do rośliny, która jest najbardziej charakterystyczna dla tego miejsca. To bluszcz pospolity, choć okazów z Zimnego Dołu zdecydowanie nie można nazwać pospolitymi. Nie tylko są wyjątkowo okazałe, a ich obejmujące skały łodygi przywodzą na myśl zagubione w dżungli świątynie Angkor Wat. Do nie tak dawna były to również jedne z nielicznych kwitnących okazów w dolinie Wisły. Bluszcz bowiem może rozmnażać się na dwa sposoby: generatywnie i wegetatywnie. Pierwszy sposób polega na wytwarzaniu kwiatów (stosunkowo późno, bo najczęściej od września do października). Kwitną tylko osobniki, które osiągną odpowiedni wiek (ok. 10 lat – i nie jest to dużo jak na bluszcze, który dożywają kilkuset, a według niektórych źródeł nawet 1000 lat) i w odpowiednich warunkach. Kwiaty zapylane są przez muchy (zwabione delikatnym zapachem padliny), pszczoły, osy i szerszenie. Owoce natomiast dojrzewają dopiero w kwietniu i maju kolejnego roku. Roznoszone są przez ptaki (to tzw. ornitochoria), a ponieważ w wydalanych przez nie odchodach znajduje się zwykle po kilka nasion, często rośliny wyrastają skupione w kępę. Drugi, wegetatywny sposób rozmnażania, opiera się o ogromną łatwość ukorzeniania się odcinków pojedynczych pędów bluszczu.

Chociaż bluszcz pospolity jest gatunkiem raczej tolerancyjnym w stosunku do różnych warunków środowiska, to jednak klimat kontynentalny z mroźnymi zimami mu nie służy. Dlatego też do niedawna na wschodzie naszego kraju kwitnące formy należały do rzadkości. Jednak w związku z zachodzącymi zmianami klimatycznymi i tak zwaną atlantyzacją klimatu w Polsce, coraz częściej możemy tu obserwować okazałe pnącza wspinające się na drzewa (którym, nawiasem mówiąc, nie szkodzą), mury, skały i inne podpory, obficie kwitnące i owocujące. A że jest to roślina zimozielona (z dwoma rodzajami liści, całobrzegimi na pędach generatywnych – kwitnących – i klapowanymi na pędach wegetatywnych), świetnie wychwytująca zanieczyszczenia, stanowiąca dogodne miejsce gniazdowania ptaków, dostarczająca pożywienia owadom, kiedy większość innych gatunków już nie kwitnie – można tylko się cieszyć, jeśli rośnie w naszej okolicy.

Trasy

Gdy w Zimnym Dole robi się ciepło

Gdy w Zimnym Dole robi się ciepło

Wąwóz Zimny Dół to wyjątkowe miejsce położone w Tenczyńskim Parku… Zobacz

Małopolski Instytut Kultury instytucja kultury województwa małopolskiego Małopolska

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88

  • Trasy
  • Miejsca
  • Ulubione
  • Artykuły
  • Kontakt
  • Dostępność