Wstęp
Staw Wroński w Tenczynku
Po drodze do zamku mijamy Staw Wroński, znajdujący się jeszcze w Tenczynku i zarazem na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Staw początkowo pełnił funkcję rekreacyjną dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Mogli oni skorzystać z kąpieliska oraz spędzić wolny czas na wędkowaniu. W latach 70. XX wieku zaczął ulegać stopniowemu zniszczeniu. Na początku lat 2000, na skutek samoistnego przerwania się grobli, cała woda opuściła staw. Było to ostatecznym argumentem dla Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach, aby podjąć prace naprawcze na tym obszarze.
Staw Wroński jest niewielkim zbiornikiem wodnym, który wykazuje niski stopień eutrofizacji. Ten specjalistyczny termin z dziedziny ekologii opisuje się jako proces użyźniania zbiorników wodnych. Oznacza to, że pierwiastki biogenne, w szczególności azot i potas, powodują nadmierną produkcję glonów. Eutrofizacja doprowadza do wymierania ryb, wypłycania się zbiornika i w efekcie przekształcenia w bagno lub torfowisko. Nie jest więc to pozytywny proces. W wyniku takiej kolei rzeczy woda nabiera intensywnego zapachu, mętności, wahań stężenia tlenu w jej górnej warstwie. Skutkiem tego są warunki beztlenowe na niższych poziomach zbiornika, a w nich ryby nie są w stanie przeżyć. Z kolei duże nagromadzenie mułów prowadzi do utraty wody przez zbiornik.
Niemniej, jako że Staw Wroński nie ulega eutrofizacji, zachęcamy do odpoczynku w jego okolicy, również ze względu na interesującą małą architekturę wokół. Warto spędzić tutaj kilka chwil na obserwacji ptaków wodnych i poszerzaniu swojej wiedzy o informacje przyrodnicze zawarte na tablicach. Kto odważniejszy, może spróbować wyobrazić sobie to miejsce jako kąpielisko sprzed kilkudziesięciu lat lub rozpakować swój wędkarski sprzęt i zasiąść na rozkładanym krzesełku.
Jako że woda jest przejrzysta, w stawie występuje kilka gatunków ryb. Można nawet zostać kibicem sportowych i rekreacyjnych zawodów wędkarskich, które organizuje tu Koło PZW Krzeszowice (zwycięzcy łowią ponad 3 kg ryb!).