
„Skamieniałe Miasto”
Następnie kierujemy się do rezerwatu „Skamieniałe Miasto”, znajdującego się po przeciwnej stronie drogi gminnej. Wędrując wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego napotkamy wychodnie piaskowcowe, które przyjęły zadziwiające kształty.
„Skamieniałe Miasto” to rezerwat, który stanowi grupa kilkudziesięciu malowniczych skał-ostańców, utworzonych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego oraz otaczający je las mieszany. Skały te mają od kilku do kilkunastu metrów wysokości i przybierają niezwykle ciekawe kształty, będące wynikiem działania czynników atmosferycznych m.in. deszczu i mrozu. Niektóre z nich mają nadane nazwy np. Skałka z krzyżem, Cyganka, Warownia, Borsuk, Piramidy, czy też Czarownica.
O powstaniu „Skamieniałego Miasta” krąży wiele legend. Jedna z nich mówi o mieszkańcach pewnego miasta, którzy za swoje występki zostali zamienieni wraz z całym swoim dobytkiem w kamienie. „Skamieniałe Miasto” to nie tylko magiczne piaskowce, rezerwat posiada niezwykłą w skali kraju florę i faunę. Występują tu rzadkie gatunki porostów, motyli czy chrząszczy. Ponadto jaskinie i szczeliny skalne są licznie zamieszkiwane przez nietoperze.