przejdź do treści MAŁOPOLSKA TO GO
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Українська
Cel
Kierunek

Rynek w Krempachach

Wstęp

Rynek w Krempachach

Rynek w Krempachach
Poprzednie Następne

Kościół dostępny przed i po nabożeństwach (więcej informacji na stronie parafii http://www.krempachy.espisz.pl/parafia.php). Nabożeństwa odprawiane są również po słowacku.

Kościół św. Marcina w Krempachach, fot. A. Stelmach, 2020, CC BY-SA 3.0
Kościół św. Marcina w Krempachach, fot. A. Stelmach, 2020, CC BY-SA 3.0
Nawiguj do tego celu
Rynek w Krempachach
Między ulicami Długą i Kamieniec, Krempachy

Do wsi wjeżdżamy ulicą Tatrzańską. Zanim podążymy właściwą drogą, skręćmy w prawo, w stronę krempaskiego rynku. Wrzecionowaty, o typowym dla spiskiej miejscowości rozdwojeniu dróg, zabudowany po obu stronach. Na środku, obok remizy z wielkim bocianim gniazdem na dachu, stoi najcenniejszy zabytek – kościół parafialny św. Marcina. To trzeci patron świątyni po św. Serwacym i Wszystkich Świętych. Znajdziemy go na obrazie z połowy XVIII wieku w ołtarzu głównym. Wnętrze kościoła jest późnobarokowe i rokokowe – stanowi świetną scenerię dla koncertów muzyki dawnej w ramach festiwalu Barok na Spiszu.

Dominującym elementem kościoła jest wieża z wysoko umieszczonymi oknami, o charakterystycznej i typowej dla Spisza ornamentyce attyki w formie jaskółczego ogona (podobną znajdziemy w pobliskim Frydmanie). Jej szczyt otacza drewniana zadaszona galeryjka obronna, tak zwana czatownia lub – mniej swojsko – hurdycja. Był to również punkt do obserwacji, czy w okolicy nie pojawia się ogień – prawdziwy dopust spiskich wsi z powodu zwartej, drewnianej zabudowy. Krempachy zresztą szczycą się nie tylko swoją gospodarnością, ale i wiekowymi tradycjami przestrzegania przepisów ppoż., co widać w organizacji przestrzennej gospodarstw.

Wracamy na trasę. Zostawiamy po prawej stronie cmentarz i drugi krempaski kościół – pw. św. Walentego – również o wystroju późnobarokowym.

Do Nowej Białej pozostały niecałe 2 kilometry.

Trasy

Spiesz się powoli, czyli rowerem po Spiszu

Spiesz się powoli, czyli rowerem po Spiszu

Tajemniczy, zróżnicowany etnicznie region o kulturze starszej niż idea myślenia… Zobacz

Małopolski Instytut Kultury instytucja kultury województwa małopolskiego Małopolska

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88

  • Ulubione
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Kontakt
  • Dostępność