przejdź do treści MAŁOPOLSKA TO GO
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Українська
Cel
Kierunek

Od źródła do ujścia

Wstęp

Od źródła do ujścia

Od źródła do ujścia
Poprzednie Następne
Wiślana Trasa Rowerowa, fot. B. Juszczak, 2021, CC BY-SA 4.0
Punkt MOR, fot. M. Dratwa, 2021, CC BY-SA 4.0
Nawiguj do tego celu
Od źródła do ujścia

Ten nadrzeczny szlak rowerowy docelowo ma liczyć około 1200 km i pozwolić cyklistom przemierzać kraj wzdłuż największej polskiej rzeki. Niestety termin realizacji całości projektu nie jest jeszcze znany, ale gotowymi odcinkami mogą pochwalić się m.in. województwo śląskie i małopolskie. Odcinek z Jawiszowic leżących na granicy tych województw do Szczucina zlokalizowanego na drugim końcu Małopolski liczy 232 km. Po drodze czekają na nas jedne z najważniejszych atrakcji regionu, rezerwaty przyrody, małe wioski, miasteczka i duże miasta takie jak Oświęcim czy Kraków.

Wschodnia część trasy z Niepołomic do Szczucina to jeden z najbardziej kompletnych etapów małopolskiego odcinka WTR. Ścieżka jest świetnie oznakowana, a co kilkanaście kilometrów znajdują się miejsca odpoczynku, tzw. MOR-y, w których rowerzyści mogą odetchnąć, schronić się przed deszczem a nawet… urządzić sobie grilla.

Liczący około 100 km odcinek wschodni można pokonać na kilka sposobów:

1. Wersja rekreacyjna jednodniowa (60–70 km): z Krakowa lub z Tarnowa pociągiem Kolei Małopolskich jedziemy do Podłęża w okolicach Niepołomic. Stamtąd udajemy się w stronę miasta i dalej wzdłuż Wisły ścieżką rowerową do miejscowości Ispina. W punkcie MOR możemy odpocząć, a potem tą samą drogą wrócić do stacji Podłęże.

2. Wersja rekreacyjna dwudniowa (170–200 km): punkt startowy jak wyżej. Ta wersja zakłada nocleg w połowie trasy, np. w okolicach przeprawy promowej nad Dunajcem albo w Szczucinie, skąd możemy wrócić tą samą trasą do Krakowa lub udać się do Tarnowa, korzystając z infrastruktury rowerowej VeloDunajec.

3. Wersja sportowa jednodniowa (100–200 km). Cały opisywany 100-kilometrowy odcinek oczywiście można też pokonać jednego dnia i wrócić pociągiem z Tarnowa lub tą samą drogą, zawróciwszy w dowolnym punkcie trasy. Przejazd można również rozpocząć w Tarnowie i udać się w kierunku Wisły szlakiem VeloDunajec, aby następnie skierować się w stronę Krakowa.

Trasy

Rowerem wzdłuż Wisły: część wschodnia

Rowerem wzdłuż Wisły: część wschodnia

Na pozór nic specjalnego. Pas asfaltu poprowadzony płasko po wiślanym… Zobacz

Małopolski Instytut Kultury instytucja kultury województwa małopolskiego Małopolska

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88

  • Trasy
  • Miejsca
  • Ulubione
  • Artykuły
  • Kontakt