przejdź do treści MAŁOPOLSKA TO GO
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Українська
Cel
Kierunek

Muzeum Życia Codziennego w Płazie

Wstęp

Muzeum Życia Codziennego w Płazie

Muzeum Życia Codziennego w Płazie
Poprzednie Następne

Zwiedzanie po uprzednim zgłoszeniu i uzgodnieniu terminu z właścicielem, Stanisławem Garlickim (telefon: 694 716 146, email: sgarlicki@gmail.com).

Muzeum Życia Codziennego w Płazie, fot. K. Schubert, MIK 2018 ©
Muzeum Życia Codziennego w Płazie, fot. K. Schubert, MIK 2018 ©
Nawiguj do tego celu
Muzeum Życia Codziennego w Płazie
ul. Jana III Sobieskiego 38, Płaza-Wapiennik więcej na dnidziedzictwa.pl

Po II wojnie światowej znów nadchodzi czas odbudowy i kolejnej modernizacji zakładu. W tak zwanym czynie społecznym powstaje zakładowa świetlica, w której przez lata toczy się bujne życie kulturalno-rozrywkowe całej Płazy. To tu przychodzi Dziadek Mróz, to tu huczne bale trwają do białego rana, to w niej świętuje się Dzień Górnika, Budowlańca czy Dzień Wojska Polskiego – ten ostatni głównie za sprawą bliskiego sąsiedztwa jednostki wojskowej. W czasach PRL-u kamieniołom rozrasta się i mechanizuje, pracę ludzkich mięśni zastępują maszyny. Rozbudowuje się też osiedle robotnicze. Powstają duże bloki, już nie tak komfortowe jak te przedwojenne, za to pojemne. Pojawiają się: zakładowy basen, przedszkole, przychodnia, oczyszczalnia ścieków.

W miarę trwającej modernizacji wykorzystanie pieca kręgowego odchodzi do przeszłości. Ostatni wypał wapna odbywa się w nim w 1963 roku. W użytku pozostają już tylko automatyczne piece szybowe. Komunizm upada, a Wapiennik działa nadal w nowych warunkach politycznych, przeżywając kolejne wzloty i upadki. Zmienia się także osiedle, jego byt nie jest już zespojony z zakładem. Pojawiają się nowi mieszkańcy, a ci, których rodziny mieszkają tu od kilku pokoleń, starają się zachować lokalne dziedzictwo, gromadząc pamiątki i wciąż jeszcze żywe wspomnienia o Wapienniku. Do takich właśnie osób należy pan Stanisław Garlicki, który na poddaszu swego rodzinnego domu stworzył prywatne Muzeum Życia Codziennego. Za sprawą tego wyjątkowego miejsca – tworzonego z ogromną pasją – poznajemy zarówno historię powstania zakładu, jak i typową przestrzeń mieszkalną osiedla. Bogactwo zgromadzonych eksponatów i ich aranżacja okraszona barwną opowieścią właścicieli sprawią, że poczujecie klimat Wapiennika sprzed wielu dekad…

Trasy

Małopolskie Twin Peaks. Przemysłowe dziedzictwo Płazy i Chełmka

Małopolskie Twin Peaks. Przemysłowe dziedzictwo Płazy i Chełmka

Przemysłowe gmaszyska pośrodku iglastego lasu, unoszące się kłęby gęstego dymu… Zobacz

Małopolski Instytut Kultury instytucja kultury województwa małopolskiego Małopolska

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88

  • Ulubione
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Kontakt
  • Dostępność