przejdź do treści MAŁOPOLSKA TO GO
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Українська
Cel
Kierunek

Magurki – Wieża Widokowa

Wstęp

Magurki – Wieża Widokowa

Magurki – Wieża Widokowa
Wieża widokowa na Magurkach, fot. M. Dratwa, 2021, CC BY-SA 4.0
Nawiguj do tego celu
Magurki – Wieża Widokowa

Po niecałej godzinie spaceru naszym oczom powinien ukazać się punkt kulminacyjny wycieczki, czyli wieża widokowa. Ta ponad 20-metrowa  konstrukcja, jedna z czterech w regionie, ma nawiązywać swoją architekturą do drewnianych kościołów gotyckich. Pozostałe wieże, wszystkie wyglądające tak samo, wybudowano na Gorcu i Lubaniu oraz na Koziarzu w Beskidzie Sądeckim. Konstrukcja jest solidna, dość szczelna i bezpieczna, dlatego nawet osoby z lękiem wysokości mogą się odważyć na nią wejść. Ponadto obudowa wieży doskonale chroni ją od wiatru, dzięki czemu atrakcja służy równie dobrze o każdej porze roku.

Na najwyższym poziomie, do którego prowadzi 138 stopni, znajdziemy tablice z opisanymi panoramami i lokalizacjami trzech pozostałych wież, które można dostrzec na horyzoncie. Widoki z Magurek zdecydowanie należą do jednych z najpiękniejszych w Gorcach. Przy dobrej pogodzie można sięgać wzrokiem daleko, aż na Słowację, i szeroko – w głąb różnych pasm Beskidów. Na kolekcjonerów pieczątek czeka na szczycie stempel. A fani nowoczesnych technologii mogą podejrzeć swój pobyt na Magurkach w internecie, relacjonowany na bieżąco za pośrednictwem umieszczonej na wieży kamery internetowej.

Z wieżami związane są też pewne kontrowersje. Wszystkie one zostały ulokowane poza ścisłym terenem chronionym Gorczańskiego Parku Narodowego, niemniej jednak zaburzają naturalny górski krajobraz. Pozostaje pytanie: czy przywilej podziwiania 360-stopniowej panoramy ze szczytu wart jest takiej ingerencji w krajobraz? Z jednej strony mamy bowiem kwestię ochrony przyrody, a z drugiej prawo do rozwoju turystyki w regionie. Nasi południowi sąsiedzi na przykład radzą sobie z tym nieco inaczej: budują wieżyczki wystające niewiele ponad korony drzew. Widok z 20-metrowej wieży wprawdzie zapiera dech w piersiach, ale jeśli zaczną one wyrastać w Beskidach jak grzyby po deszczu, to skutki takiej samowoli budowlanej mogą być opłakane.

Trasy

Pasterskim szlakiem na Magurki

Pasterskim szlakiem na Magurki

Turbacz i zachodnia strona Gorców przyciągają zazwyczaj więcej turystów niż… Zobacz

Małopolski Instytut Kultury instytucja kultury województwa małopolskiego Małopolska

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88

  • Trasy
  • Miejsca
  • Ulubione
  • Artykuły
  • Kontakt