Wstęp
Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego, os. Tysiąclecia, Kraków
Opozycyjnie i piknikowo
Z czym kojarzy się Wam sylwetka tego kościoła? Figurką origami? Tajemniczą budowlą forteczną, która stoi w pobliżu starej drogi do któregoś z okolicznych umocnień dawnej Twierdzy Kraków? Z tajemniczą istotą spoglądającą spod oka? Niezależnie od skojarzeń, znajdziecie go w niemal każdym opracowaniu o współczesnej architekturze Krakowa. I o historii – był jednym z ważniejszych ośrodków antykomunistycznej opozycji w Krakowie.
Projekt kościoła w połowie lat 70. wybrali sami mieszkańcy Mistrzejowic. Budowa rozpoczęła się w 1976 roku, zakończyła w 1983. W przestronnym wnętrzu dominują rzeźby Gustawa Zemły. Architekt Józef Dutkiewicz pomieścił tu kościoły górny i dolny, 10 sal katechetycznych i plebanię. W latach 80. pozwoliło to nie tylko odprawiać msze, ale też organizować spotkania z opozycjonistami, wystawy malarstwa i rzeźby. Solidarnościowe msze za ojczyznę odprawiał ks. Kazimierz Jancarz. Rozdzielano tutaj dary dla rodzin internowanych i wyrzucanych z pracy, organizowano pomoc prawną dla represjonowanych.
Wydarzeniem, które do mistrzejowickiej parafii przyciągnęło najwięcej ludzi, była msza konsekracyjna 22 czerwca 1983 roku. Odprawił ją podczas pielgrzymki do kraju Jan Paweł II. Pogoda była ładna, na mszę przyszło 400 000 wiernych.