Wstęp
Kopiec Wandy
Do znajdującego się w Nowej Hucie kopca Wandy, jednego z pięciu krakowskich kopców, możemy dojechać tramwajem: przystanek znajduje się tuż u jego podnóża. Legenda głosi, że kopiec jest mogiłą córki Kraka, Wandy, której ciało wyłowiono z pobliskiej Wisły. Możemy usiąść na jednej z ustawionych wokół niego ławek i obserwować kręcące się wśród gałęzi licznych tu krzewów sikory: bogatki z czarną główką, żółtym brzuszkiem i przecinającym go czarnym pasem oraz modraszki, nieco mniejsze, o niebieskiej główce i niebieskich skrzydłach. Wiosną okolica rozbrzmiewa śpiewem zięby ‒ to jeden z najliczniejszych ptaków śpiewających, wielkości wróbla, i łatwo go rozpoznać po dwóch białych paskach na skrzydle. Być może zobaczymy również skaczące po ziemi czarne ptaki. Przyjrzyjmy się im uważnie, bo możemy mieć tu do czynienia z kilkoma różnymi gatunkami. Jeśli ptak jest czarny z jaskrawopomarańczowym dziobem, to jest to kos (samiec; samica jest brązowa!). Nieco mniejszy od kosa, z mieniącymi się, często usianymi drobnymi plamkami piórami jest szpak. Z kolei znacznie od nich większe są kawka z szarą głową, ale czarną twarzą i czapeczką, oraz największy z nich gawron, czarny, ale z jasnym dziobem.
Jeśli zdecydujemy się wspiąć na kopiec, znajdziemy się na wysokości koron rosnących w pobliżu drzew, w których gniazdują m.in. czarno-białe sroki o długich ogonach czy grzywacze, duże gołębie z białym paskiem na szyi. Zakładają one gniazda wcześnie, kiedy jeszcze nie ma liści, możemy więc obserwować je przy pracy. A jeśli mamy pecha i nie uda nam się zobaczyć żadnego z okolicznych pierzastych rezydentów, pozostaje nam jeszcze nawiązująca do polskiego godła rzeźba zwieńczająca marmurowy pomnik projektu Jana Matejki znajdujący się na samym szczycie kopca. Co ciekawe, w naszym godle przedstawiony jest najprawdopodobniej bielik, który… nie jest orłem.
Trasa: Kopiec Wandy ‒ kier. Płd. (ul. Ujastek Mogilski lub równoległą po drugiej stronie kopca) ‒ przejście podziemne pod IV obwodnicą ‒ ul. Kępska ‒ w lewo w ul. Bardosa ‒ ul. Powiatową
do Dłubni