Wstęp
Jurajska mozaika
Wycieczkę rozpoczniemy w Racławicach, przy Powroźnikowej Skale. Warto zostawić rower u jej podnóża i wspiąć się ścieżką biegnącą łagodnym zboczem na sam szczyt. Widok, który się stamtąd roztacza, jest tego wart!
Rozpościera się przed nami pofalowany krajobraz Jury z widocznymi tu i ówdzie ostańcami i wychodniami wapiennymi. Jest to teren rolniczy, w którym pola poprzecinane są miedzami i zadrzewieniami. Taka mozaika jest nie tylko malownicza, ale też niezwykle cenna przyrodniczo. Coraz częściej wkradające się w nasz krajobraz wielkie monokulturowe uprawy są w pewnym sensie biologiczną pustynią, gdy tymczasem wśród pól, miedz, zadrzewień i krzewów swój dom znajdują liczne gatunki zwierząt. Siedząc na Powroźnikowej Skale możemy zaobserwować pasące się sarny, chyłkiem przebiegające piękne rudzielce–lisy, czy sterczące wśród traw i ziół długie uszy zająca.
Niezwykle ważnym elementem tej mozaiki, znacząco zwiększającym bioróżnorodność i przyczyniającym się do unikatowego charakteru tego miejsca, są gatunki związane z nawapiennymi murawami ciepłolubnymi i innymi siedliskami występującymi na wapiennych skałach, takie jak rojowniki czy rozchodniki.