Wstęp
Grodzisko Imbrama i Bobrowisko
Po obejrzeniu skałki ruszamy do najodleglejszego punktu naszej wycieczki, czyli grodziska. Aby tam dojść, idziemy wzdłuż niebieskiego szlaku i rzeki Dłubni przez około 1600 m.
Ponad Psią skałą, na wzgórzu zwanym Łakota, około 35 m nad doliną, zachowały się pierścieniowe ślady wałów i fos niezwykle ciekawego grodziska (datowanego na VIII – IX lub IX – X wiek), związanego z formowaniem się państwa Wiślan.
Ze wzgórzem są związane ludowe legendy. Jedna z nich mówi, że komes Imbram chciał wybudować w miejscu dzisiejszego grodziska klasztor. Jednak to, co budował w ciągu dnia, niszczało nocą. Ostatecznie klasztor powstał w dolinie Dłubni, w miejscu gdzie Imbram usłyszał cudowny śpiew. Jest to miejsce gdzie do dziś stoi klasztor Norbertanek w Imbramowicach. Z niewyjaśnionych przyczyn grodzisko strawił pożar. Inne z podań głosi, że w miejscu grodziska zostali pochowani wódz grodu wraz z ukochaną – Dziewoną.
Po przeciwnej stronie rzeki, przy opuszczony zabudowaniach, można zobaczyć ślady działalności największych gryzoni europejskich – bobrów.