Wstęp
Dolina Dunajca
Zakliczyn, Gródek nad Dunajcem, Czchów, Wojnicz, Wierzchosławice, Radłów, Wietrzychowice, Tarnów, Pleśna, Żabno i Gręboszów ‒ to 11 naddunajskich gmin słynnych z upraw niezwykłej fasoli. Unikatowy mikroklimat doliny sprawia, że tamtejsza fasola jest uznawana za jedną z najlepszych w Polsce. Jaś z doliny Dunajca wyróżnia się dużymi, białymi nasionami i wysoką zawartością magnezu. Smakosze cenią jego słodki smak, a kucharze to, że dzięki cienkiej skórce krótko się go gotuje.
Wielką wielbicielką fasoli z tego regionu jest Janina Molek, która od lat prowadzi stronę internetową http://www.piekny-jas.pl/news.php. Jej celem jest propagowanie wiedzy dotyczącej regionalnej fasoli, która podobnie jak suska sechlońska, jest już chroniona europejskim prawem. Pani Janina wspólnie z Lucyną Kmak i Markiem Nowakowskim napisali książkę Fasola z doliny Dunajca.
Inną regionalną bohaterką jest Barbara Zych z Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała, której receptura na lody z fasoli zdobyła nagrodę podczas festiwalu Małopolski Smak. Nie można też zapomnieć o tym, że jesienią w Zakliczynie organizowany jest festiwal poświęcony tamtejszej fasoli, podczas którego odbywa się targ produktów regionalnych i konkurs na najlepsze danie z wykorzystaniem fasoli. Tym, którzy za tym ziarnem nie przepadają, pozostaje spacer po drugim co do wielkości rynku w Małopolsce (170 na 100 m), obejrzenie ratusza oraz pięknej studni.