przejdź do treści MAŁOPOLSKA TO GO
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Українська
Cel
Kierunek

Dębno–Niedzica (ok. 15 km)

Wstęp

Dębno–Niedzica (ok. 15 km)

Dębno–Niedzica (ok. 15 km)
Poprzednie Następne

Zwiedzanie kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie (tylko grupowo). Zwiedzanie w podanych poniżej godzinach, bez wcześniejszego umawiania się jest możliwe w sezonie od 1 maja do 31 października: pon. – wtorek  9.00 – 12.00 i 14.00 – 17.00 środa – piątek  9.00 – 13.00 i 13.30 – 17.00 sobota 9.00 – 12.00* * w soboty po południu kościół może być niedostępny dla zwiedzających ze względu na śluby czy inne nabożeństwa. W pozostałą część roku zwiedzanie tylko po wcześniejszym (np. telefonicznym) uzgodnieniu z Proboszczem lub panią Przewodnik. UWAGA! W dni deszczowe wejście do kościoła jest ograniczone (lub całkiem niemożliwe) ze względu na dużą wilgotność powietrza, niebezpieczną dla zabytku. Zabytkowy kościół utrzymuje się z ofiar turystów. Nie ma biletów wstępu.

Panorama po podjeździe do Falsztyna, fot. Kajtostany, 2020, CC BY-SA 4.0
Kościół w Dębnie, fot. Mariusz Cieszewski, flickr, CC BY-ND 2.0
Nawiguj do tego celu
Dębno–Niedzica (ok. 15 km)
ul. Kościelna 42, Dębno

Wycieczkę zaczniemy we wsi Dębno, położonej na zachodnim brzegu Jeziora Czorsztyńskiego pomiędzy Dunajcem a Białką. Zanim wskoczymy na szlak, warto podjechać pod zabytkowy kościół św. Michała Archanioła. Drewniana konstrukcja, której początki sięgają XIII wieku, jest jednym z najlepiej zachowanych drewnianych kościołów w kraju. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zachwyca unikatową polichromią. Warto wspomnieć, że podobnie jak większość starych świątyń, ta również jest orientowana, czyli skierowana ołtarzem głównym na wschód. Wiedząc o tym, niejednokrotnie będziemy potrafili określić swoje położenie względem kierunków świata podczas naszych wycieczek.

Z Dębna wjeżdżamy na szlak rowerowy Velo Dunajec, którym będziemy przemieszczać się wzdłuż południowego brzegu jeziora. Zaraz po przejechaniu nad rzeką Białą zjedziemy w lewo, by kilka kilometrów pokonać po koronie obwałowania, oddzielającego zbiornik od wsi Frydman. Następnie wjeżdżamy w urokliwe fragmenty, wijące się wzdłuż linii brzegowej jeziora. Myliłby się jednak ten, kto spodziewałby się jazdy po płaskiej jak tafla jeziora drodze. Przed Falsztynem czeka nas całkiem solidny podjazd, ze szczytu którego mamy możliwość podziwiania panoramy zbiornika z widokiem na Gorce. Podczas długiego zjazdu w stronę Niedzicy mijamy po lewej stronie Zielone Skałki, będące częścią Pienińskiego Parku Narodowego, a przed nami wyłaniają się ruiny zamku w Czorsztynie.

Trasy

Wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Dzisiejsza wycieczka poprowadzi nas pętlą wokół Zbiornika Czorsztyńskiego, biegnącą w… Zobacz

Małopolski Instytut Kultury instytucja kultury województwa małopolskiego Małopolska

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88

  • Ulubione
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Kontakt
  • Dostępność