Wstęp
Czarny Staw
Od Drwinki zawracamy na południe i podążając ścieżką rowerową, docieramy do Czarnego Stawu. Jest to największy zbiornik wodny w Puszczy Niepołomickiej, o powierzchni około dwóch hektarów. To niezwykłe miejsce powstało w wyniku wypełnienia wyrobiska po eksploatacji torfu. Swoją nazwę zawdzięcza właśnie torfom, których podkład nadaje wodzie ciemny, prawie brunatny kolor.
Południowa część puszczy, w której znajduje się Czarny Staw, znacznie różni się od północnej. Na południu w drzewostanie króluje sosna zwyczajna. W runie znajdziemy borówki: czarną i brusznicę. Czarny Staw otoczony jest więc głównie przez sosny i brzozy. Jeżeli dołożyć do tego bujnie porastającą brzegi zbiornika wełniankę, zyskujemy wrażenie, że nagle przenieśliśmy się w bory Finlandii czy Estonii.
Wełnianka pochwowata to jeden z wielu rosnących tu gatunków roślin związanych z terenami bagiennymi. Znajdziemy tu również żurawinę błotną, borówkę bagienną czy bagno zwyczajne (tak, to nazwa rośliny, i to pięknie kwitnącej na biało!).
Staw opasany jest ścieżką, którą zdecydowanie warto się przespacerować, chłonąc piękno tego miejsca.