Wstęp
Charsznica
Charsznickie pola kapuściane zajmują powierzchnię ponad 2,5 tys. hektarów. W północnej Małopolsce uprawia się około 10% całej polskiej kapusty. Co roku w drugim tygodniu września w Charsznicy odbywają się Dni Kapusty, na których spośród przodujących rolników wybierana jest „kapuściana para królewska”. 28 listopada 2006 roku charsznicka kapusta kwaszona została wpisana na krajową listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Proces kiszenia kapusty pozostaje tam niezmienny od pokoleń, a tradycja przekazywana jest z ojca na syna i z matki na córkę.
Odwiedzając Charsznicę otoczoną kapuścianymi polami, warto zatrzymać się w jedynym na świecie muzeum poświęconym kapuście. Muzeum Kapuściane w Charsznicy powstało z prywatnej inicjatywy. Przez wiele lat funkcjonowało jako ciekawostka w tzw. sołtysówce w Miechowie-Charsznicy przy ulicy Miechowskiej, pod nazwą „Wystawa dziedzictwa historycznego i kulturowego Ziemi Charsznickiej”. Obecnie mieści się przy ulicy Kolejowej 20.
Założycielem muzeum jest długoletni sołtys Miechowa-Charsznicy Marek Gębosz. Zbierał starocia na strychach, komórkach, szopach i za stodołami. Udało mu się zgromadzić między innymi różne rodzaje szatkownic ‒ od najstarszych drewnianych (jedna z nich ma ponad sto lat) po metalowe, trochę nowsze, ale także zabytkowe. Obok szatkownic na stole leżą noże oraz inne kuchenne przyrządy do obrabiania kapusty. Są też duże, drewniane beczki, które były wykorzystywane do ręcznego ubijania warzyw. Na ścianie honorowe miejsca zajmuje dokument wpisu charsznickiej kapusty kwaszonej na listę produktów tradycyjnych oraz akt nadania gminie Charsznica oficjalnego tytułu „kapuścianej stolicy Polski”. Jedna ściana przeznaczona jest na zdjęcia królów kapuścianych.