Dla jednych to część Beskidu Wyspowego, dla drugich Beskidu Makowskiego, jeszcze inni zaliczają te góry do Beskidu Średniego lub po prostu do pasma Lubomira i Łysiny. Kłopoty z klasyfikacją wzniesień położonych w okolicach Myślenic znane są od dawna. W większości przewodników szczątkowe informacje na ich temat można znaleźć w formie dodatku do przewodnika po Beskidzie Wyspowym. Jeśli jednak zawierzyć źródłom historycznym, to jako pierwszy nazwy Beskid Myślenicki użył w 1938 roku Mieczysław Orłowicz, twórca turystycznego podziału Karpat. Wedle jego koncepcji Beskid Myślenicki to obszar górski położony pomiędzy trzema dolinami rzecznymi: doliną Skawy, Raby oraz Stradomki. Współcześnie nazwa ta funkcjonuje tylko w literaturze turystycznej i odnosi się do regionu położonego na styku dwóch grup górskich, tj. zachodniej części Beskidu Wyspowego oraz wschodniej Beskidu Makowskiego. Niekwestionowanym centrum tej górskiej krainy jest schronisko PTTK na Kudłaczach i to tutaj rozpoczyna się nasza wędrówka.
Na polanę Nad Nowinami, gdzie zlokalizowane jest schronisko, można dotrzeć na wiele sposobów i z wielu stron. My polecamy jednak dojechać tam samochodem, żeby zaoszczędzić trochę czasu i sił. Szlaki prowadzące na Kudłacze nie należą do bardzo widokowych, ale warto je przemierzyć, o ile chcemy pomaszerować w samotności przez las. Jeżeli natomiast na wycieczkę mamy tylko pół dnia lub przyjeżdżamy z dzieckiem, to polecamy wariant z zaparkowaniem samochodu w odległości kilkuset metrów od schroniska. Ludziom gór możliwość bezpośredniego dojazdu na miejsce może wydać się nieco sprzeczna z naturą rzeczy, ale ma też wiele dobrych stron. Dzięki temu można łatwo dotrzeć na Kudłacze późnym popołudniem, żeby podziwiać zachód słońca, lub po zmroku, aby poobserwować gwiaździste niebo.
Samo schronisko jest dość atrakcyjne. To stosunkowo nowy obiekt, otwarty w 1991 roku i dobrze dostosowany do potrzeb turystów. Przy lepszej pogodzie można tutaj zrobić piknik, są ławki, miejsca do rozpalenia ogniska, a nawet niewielki plac zabaw dla dzieci. Można także zaopatrzyć się w produkowany w tutejszej pasiece miód. Punktem spotkań jest polana, z której roztacza się jedna z najlepszych panoram w regionie. Od 2009 przy schronisku działa też izba pamięci poświęcona historii II wojny światowej, w tym w szczególności walkom partyzanckim na terenie powiatu myślenickiego. Można tu zobaczyć stałą ekspozycję na ten temat.