Galeria: Małe Pieniny

Galeria: Małe Pieniny

Autor: Marlena Jałoszyńska, Licencja: CC BY-SA

Szczawnica, Krościenko, przełom Dunajca, Trzy Korony i Sokolica to z pewnością jedne z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Pienin. Równie popularny jest Wąwóz Homole, przez który zielony szlak prowadzi aż do najwyższego szczytu Pienin – Wysokiej. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej wyprawy i zainspirowania się do odbycia podobnej!

Wąwóz Homole uważany jest za jeden z najpiękniejszych wąwozów w Polsce. Płynący jego dnem potok Kamionka tworzy liczne kaskady.

Po wyjściu z wąwozu i krótkim wypoczynku na Dubantowskiej Dolince idziemy leśną drogą, która doprowadzi nas do tak zwanych Równieniek.

Przejście przez potok Kamionka, tuż za nim Równieniki – w sezonie letnim znajduje się tam baza namiotowa.

Duża polana pod Wysoką – przy odrobinie szczęścia można tam spotkać stada wypasających się owiec i czuwających nad nimi psów pasterskich.
O tym, dlaczego bacowie solili owce, a pasterze unikali kobiet, przeczytacie tutaj: http://bit.ly/29T8LoP.

Trasa prezentuje się szczególnie uroczo jesienią. 
Marsz przez Rezerwat Przyrody Wysokie Skałki jest nieco wymagający. Na fotografiach jedno z dość ostrych podejść.

Wysiłek rekompensują jednak widoki.Po zejściu z Wysokiej idziemy wzdłuż granicy polsko-słowackiej niebieskim szlakiem, który prowadzi między innymi na Palenicę.Widoki rozpościerające się Pod Durbaszką.

W Górskim Ośrodku Szkolno-Wypoczynkowym „Pod Durbaszką”.

Z ośrodka do Jaworek wiedzie nieoznakowana, bardzo malownicza droga.Jaworki widziane z góry. W tle kościół, o którego wyjątkowych mieszkańcach pisaliśmy na Małopolska To Go tutaj: http://bit.ly/2ai5yBt.

Parking pod Homolami.
Praktyczne wskazówki: 
 trasa ma około 10 km,
 na Wysoką prowadzi zielony szlak (Jaworki, Wąwóz Homole, polana pod Wysoką, Wysoka),
 na drogę powrotną – dla urozmaicenia – polecamy wybrać wiodący wzdłuż granicy polsko-słowackiej niebieski szlak (następnie zbaczamy z niego, schodzimy do schroniska pod Durbaszką, a stamtąd już na parking znajdujący się nieopodal wejścia do Wąwozu Homole).

W Jaworkach polecamy odwiedzić także Muzyczną Owczarnię  – jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o tym miejscu, zajrzyjcie tutaj: http://bit.ly/2aAKXYq.

Autorką wszystkich fotografii jest Marlena Jałoszyńska, CC BY SA NC ND.