Autor: Krzysztof Sokalla,
Mało która przyprawa cieszy się tak złą opinią jak sól... Z drugiej strony trudno wyobrazić sobie gotowanie bez niej.
Nazywana jest białą śmiercią, kojarzona z kampanią społeczną z końca lat 90. dotyczącą przemocy domowej oraz z groźbami mamy i babci – „Nie sól tyle!” – powtarzanymi przy niedzielnych obiadach. Do tego skandale ze sprzedawaniem soli drogowej placówkom oświatowym, zły wpływ tej ostatniej na środowisko, szczypiące oczy po kąpieli w morzu i tak dalej...
Z drugiej strony trudno wyobrazić sobie gotowanie bez soli. Solimy prawie wszystko, a do tego sól spożywamy w postaci jednego z najpopularniejszych konserwantów dodawanego do większości przetworzonych potraw dostępnych w sklepach.
Kiedyś opinie na temat soli były zgoła inne. W starożytności niełatwo było ją pozyskać, co znacznie podnosiło jej wartość. Używana była nawet jako środek płatniczy, a w wiekach późniejszych od słowa sól utworzono angielskie słowo salary oznaczające wynagrodzenie.
Jak wszystkie cenne surowce, sól wywoływała, a także finansowała wojny, inspirowała rewolucje, a przez starożytnych poetów określana była substancją szczególnie miłą bogom.
Dziś sól jest pospolitym składnikiem obecnym w każdej kuchni. Mimo że w dużych dawkach bywa szkodliwa, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie 5 g białego proszku dziennie, gdyż sól jest źródłem soli mineralnych. Aby zminimalizować negatywne skutki, warto przed kupnem zerknąć na etykietkę, sprawdzić, czy nasza sól rzeczywiście zawiera wyłącznie sól, bez dodatków, na przykład środków antyzbrylających.
Najlepiej zaopatrzyć się w sól kamienną, którą zmielimy w młynku. Świetnie sprawdzi się na przykład jako dodatek do poniższej zapiekanki.
Składniki:
1 kg ziemniaków
200g lekko wędzonego boczku
1 pęczek dymki
3–4 ząbki czosnku
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka mielonej kolendry
1 łyżeczka rozmarynu
sól
pieprz
Przygotowanie:
1. Ziemniaki obierzcie i pokrójcie w kostkę.
2. Dymkę pokrójcie w piórka.
3. Boczek pokrójcie w paski.
4. Wymieszajcie w misce ziemniaki, przyprawy, cebulę i przeciśnięty czosnek.
5. Przełóżcie na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
6. Posólcie i popieprzcie.
7. Na górze ułóżcie plastry boczku.
8. Pieczcie ok. 60 minut w temp. 180 stopni.
Autor tekstu prowadzi także bloga: www.czlowiekzlyzka.blog.pl
Fot: Krzysztof Sokalla, CC BY SA