Autor: Kamila Kosmalska,
Bochnia, jak twierdzą sami bochnianie, zawsze we wszystkim wiodła prym. Sól kopalnianą odkryto tu już w 1248 roku (wcześniej niż w Wieliczce), a samo miasto zostało lokowane przez Bolesława Wstydliwego w 1253 roku, na cztery lata przed lokacją Krakowa. To tu także, w 1357 roku, powstał jeden z pierwszych zakładów opiekuńczych – szpital-przytułek dla górników.
Ale to nie koniec – w Bochni znajduje się nastarszy w Polsce pomnik króla Kazimierza Wielkiego, a bocheńska kopalnia należy do najstarszych zakładów przemysłowych w Europie! Jakby tego było mało, to właśnie w Bochni miał miejsce debiut sceniczny słynącej z urody i talentu Heleny Modrzejewskiej.
Bochnia, w XIV i XV wieku zaliczana obok Krakowa i Sandomierza do największych miast Małopolski, potrafi zaskoczyć – zarówno swoją bogatą historią, jak i cennymi zabytkami. Sposobów na odkrywanie przeszłości miasta jest wiele. Można poznawać je od „górniczej” strony: zwiedzając kopalnię, odnajdując patronów górników – św. Mikołaja i św. Kingę, czy też podążając szlakiem kopalnianych szybów.
Można także odwiedzić Muzeum im. Stanisława Fischera, posiadające dzieła wybitnych polskich artystów, takich jak Jacek Malczewski czy Tadeusz Makowski, które z pewnością chciałoby mieć w swoich zbiorach niejedno muzeum.
Można spacerować uliczkami o zakakująco brzmiących nazwach, podziwiając bocheńskie kamieniczki, dworki i wille.
A po tych wszystkich atrakcjach najlepiej usiąść na ławeczce w cieniu drzew Ogrodu Salinarnego i spróbować wyobrazić sobie, jak kilkaset lat wcześniej w miejscu tym handlowano solą. Nie ma sensu dłużej się wahać – zapraszamy na spacer!
Skarby bocheńskiej architektury – przewidywany czas spaceru około. 75 min.
Szlakiem NaCl – przewidywany czas spaceru ok. 45 min.
Szlakiem Patronów Górników – przewidywany czas spaceru ok. 45 min.
Fot. M. Klag, CC BY SA