Podróż w czasie

Podróż w czasie

Autor: Katarzyna Kobylarczyk, Licencja: CC BY-SA

Zabytkowe parowozy i wagony ze skansenu w Chabówce w maju 2016 roku znowu wyruszą na najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski. Jeśli kiedykolwiek marzyliście, by przejechać się szlakiem Kolei Transwersalnej w składzie ciągniętym przez, na przykład, lokomotywę parową z 1934 roku, nie możecie tego przegapić!

To będzie prawdziwa podróż w czasie…

Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zaplanowało wszystko ze szczegółami. Na tory wyruszy ponad sto zabytkowych lokomotyw i wagonów ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Pojadą najpiękniejszymi trasami Małopolski – także tymi, które leżą na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej (o której pisaliśmy w jednym z wydań Małopolski To Go). Nie ominą również ponad 130-letniej, mającej 70 kilometrów długości trasy Chabówka – Nowy Sącz, uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i Europie. To jednak nie wszystko. 

By podróż w czasie była kompletna, do współpracy zaproszono aktorów, muzyków, pracowników Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz członków grup rekonstrukcji historycznej. Może się więc zdarzyć, że w zabytkowym wagonie, na historycznej trasie, napotkasz także podróżnych z dawnych lat: obwoźnych handlarzy, bogatych galicyjskich mieszczan, Żydów czy wędrownych grajków. Każdy pociąg, jak za dawnych lat, odprawi dyżurny ruchu z zielonym lizakiem w dłoni. On także – już w czasie jazdy – opowie pasażerom o tradycjach związanych z zawodem kolejarza. Nie zabraknie konkursów, występów artystycznych i innych atrakcji. Na postojach zaplanowano zwiedzanie i… pikniki peronowe.

…która rozpocznie się już 3 maja w Nowym Sączu

Pierwszy tegoroczny przejazd odbędzie się już 3 maja. Z Nowego Sącza przez Grybów, Stróże, Gorlice, Zagórzany do Biecza (i z powrotem) wyruszy lokomotywa parowa Ty42-107 z 1946 roku. Pociągnie wagony z lat 1920–1963 typu Gmhx, Bhixt, Bi i C. Podróżnych czeka 116-kilometrowa podróż fragmentami historycznej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, w tym szczególnie pięknym górskim odcinkiem Kamionka Wielka – Grybów. Odcinek ten bywa porównywany do Semmeringpass, alpejskiej przełęczy, którą biegnie zbudowana w XIX wieku linia kolejowa, wpisana obecnie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

14 maja dwie lokomotywy – parowa Ty42-107 z 1946 roku oraz elektryczna EU06-01 z 1962 roku – zabiorą skład zabytkowych wagonów w dwugodzinną podróż z Krakowa do Wieliczki i z powrotem. Następnego dnia, 15 maja, przewidziano wycieczkę całodzienną. Z okazji 160-lecia uruchomienia linii z Krakowa do Tarnowa zabytkowy skład przejedzie tą jedną z najstarszych w regionie tras kolejowych (uruchomiono ją w 1856 roku jako Kolej Galicyjską im. Karola Ludwika). Podróżnym czas umili m.in. wędrujący od wagonu do wagonu zespół Leliva Jazz Band. Dodatkowo będzie można przejechać się do Tuchowa i z powrotem – ta linia obchodzi swoje 140-lecie. 

Pięknie zapowiada się przejazd zaplanowany na 28 maja. Na całodzienną, 122-kilometrową górską trasę z Nowego Sącza do Krynicy i z powrotem wyruszy ponad 70-letnia lokomotywa parowa. Nie straszny jej będzie nawet mierzący 513 metrów tunel kolejowy w Żegiestowie! Podczas postojów będzie można zwiedzić atrakcje Muszyny i Krynicy, a z okien pociągu zobaczymy niezapomniane widoki na Dolinę Popradu. Dzień później, 29 maja, wyruszymy koleją na majówkę na przepięknej trasie Nowy Sącz – Chabówka. Postoje-pikniki zaplanowano m.in. na stacjach Męcina, Limanowa, Dobra, Kasinka Wielka, Mszana Dolna i Rabka-Zdrój.

Kolej na lato

Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej zapraszają nie tylko w maju. W czerwcu zabytkowe składy przewiozą nas szlakiem junaków – z Krakowa do Nowej Huty – oraz zabiorą na retro-piknik w Dobrej. W lipcu będzie kursował wakacyjny pociąg retro „Transwersalny” (Nowy Sącz – Chabówka – Nowy Sącz). We wrześniu znów pojedziemy z Nowego Sącza do Gorlic i Biecza, a także na jubileusz „140-lecia Kryniczanki”. Na październik zaplanowano wyprawę Szlakiem Papieskim do Wadowic oraz wyprawę Koleją Transwersalną do Żywca. W listopadzie powiezie nas „Pociąg wolności”, zaś w grudniu zimowy pociąg retro do Zakopanego.

Szczegółowy rozkład jazdy oraz wszelkie informacje o przejazdach i towarzyszących im atrakcjach znajdziecie na stronie kolejegalicyjskie.pl. Tam także dowiecie się, jak zarezerwować miejsce w pociągu. Lepiej się pośpieszcie – bilety znikają jak świeże bułeczki! Podczas ubiegłorocznej edycji imprezy zabytkowe składy przewiozły ponad 17 tysięcy pasażerów!

Fot. Krzysztof D., Mszana Dolna, CC BY SA NC, flickr.com