Fenomenalne odkrycia: lasy miejskie

Fenomenalne odkrycia: lasy miejskie

Autor: Marlena Jałoszyńska, Licencja: CC BY-SA

Pierwszy dzień wiosny tuż tuż, dlatego w najnowszym dwutygodniku postanowiliśmy opowiedzieć o lasach miejskich – miejscach, w których z całą pewnością najlepiej będzie powitać nadchodzącą nową porę roku.

Jeśli myślicie, że aby to zrobić, będziecie musieli wybrać się poza Kraków, jesteście w błędzie. Lasy rosną nie tylko na obrzeżach, ale i w samym mieście – czy wiecie, że zajmują one nieco ponad 4% całej jego powierzchni? Najbardziej zalesiona jest zachodnia część Krakowa – to tam rozciąga się Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, znany między innymi z Lasku Wolskiego, Srebrnej Góry i rezerwatu Panieńskie Skały. Jeszcze bliżej centrum Krakowa, bo tylko trzy kilometry od niego, znajduje się 24-hektarowe uroczysko leśne Skałki Twardowskiego, popularnie zwane także Zakrzówkiem. Aby dostać się z centrum Krakowa na teren pełen drzew, polan i wapiennych skał, wystarczy kilkanaście minut podróży tramwajem (na przykład nr 52).

Jeśli marcowa pogoda nie postanowi spłatać figla, być może uda się wam wybrać na pierwszy wiosenny piknik? Gdybyście nie wiedzieli, gdzie można go zorganizować, koniecznie przeczytajcie artykuł Krzysztofa Jakubowskiego Pikniki, majówki wycieczki…, w którym nie tylko znajdziecie kilka pomysłów na weekendową miniwyprawę, ale także dowiecie się, jakie miejsca na eskapady poza miasto wybierali krakowianie przed laty. Wspominane już Las Wolski i Panieńskie Skały zdecydowanie plasowały się w czołówce.

Mamy nadzieję, że zainspirujemy Was do obycia wiosennej wyprawy do lasów w Krakowie. 

Fot. pixabay.com, domena publiczna