Fenomenalne odkrycia: czasopisma

Fenomenalne odkrycia: czasopisma

Autor: Marlena Jałoszyńska, Licencja: CC BY-SA

Gdzie i kiedy rozpoczyna się historia (mało)polskiej prasy? Umownie przyjmujemy, że pierwsza polska gazeta została wydana w 1661 roku. Nie do końca wiadomo jednak, w którym miejscu w Krakowie ją wydrukowano – jeszcze do lat siedemdziesiątych XX wieku panowało przekonanie, że w kamienicy Szoberowskiej przy Małym Rynku 6. Być może – gdyby nie badania profesora Józefa Szczepańca – do dzisiaj myślelibyśmy, że to właśnie tam, w drukarni Hieronima Pucinniego, przygotowano pierwszy numer „Merkuriusza Polskiego Ordynaryjnego”. O nim i wielu innych czasopismach drukowanych przez setki lat w Krakowie opowiemy w najnowszym numerze Małopolski To Go. 

Wróćmy jednak na moment do badań profesora Szczepańca. To on odkrył, że pierwsze numery „Merkuriusza…” odbito w drukarni Stanisława Lenczewskiego Bertutowica, wówczas mającej swą siedzibę (prawdopodobnie) przy ulicy Szewskiej. Mimo to tablica upamiętniająca to wydarzenie do dzisiaj wisi na ścianie kamienicy Szoberowskiej. 

Miejsc związanych z czasopismami – zarówno tymi, które już nie są wydawane, jak i tymi współczesnymi – jest w Krakowie oczywiście znacznie więcej. Gdyby oznaczyć je na mapie, powstałaby zapewne gęsta siatka. Przygotowania jej wstępnego projektu podjął się Krzysztof Jakubowski w swoim dwuczęściowym kompendium wiedzy o krakowskiej prasie. Oczywiście zachęcamy do wybrania się na spacer śladami krakowskich redakcji, podczas którego traficie na pewno w takie miejsca jak słynny Pałac Prasy czy Jama Michalika.  

W najnowszym numerze nie będziemy się jednak skupiać wyłącznie na tym, co było. Przyjrzymy się także współczesnym czasopismom takim jak „Nowa Dekada Literacka” czy „Ha!art”.  Zapraszamy na dwa tygodnie w świecie redakcji i drukarń. 
 
Fot. Cyfrowa Biblioteka Narodowa, domena publiczna