Fenomenalne odkrycia: język

Fenomenalne odkrycia: język

Autor: Marlena Jałoszyńska, Licencja: CC BY-SA

21 lutego po raz siedemnasty będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Przy tej okazji postanowiliśmy się przyjrzeć dialektowi i gwarom występującym w naszym regionie. Tych ostatnich jest co najmniej kilka – spośród nich najbardziej znana jest zapewne podhalańska. O czym więc przeczytacie w najnowszym wydaniu Małopolski To Go?

Oprócz tego, że dowiecie się, kim są Kliszczacy i dokąd pojechać, by usłyszeć ich charakterystyczną gwarę, opowiemy także o walce futurystów z ortografią ograniczającą ich zdaniem twórczą swobodę. Jednym z tematów być może nieco Was zaskoczymy – przyjrzymy się bowiem ruchowi esperantystów. Czy wiedzieliście, że przed laty w Krakowie dosłownie roiło się od esperanckich inicjatyw?

Podpowiemy Wam także, jak dogadać się w Krakowie i okolicach. Przed laty tak zwaną krakowską godką mówili między innymi bohaterowie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. „Nic nie słysom, nic nie słysom / ino granie, ino granie / jakieś ich chyciło spanie…” – narzekał Jasiek, brat słynnej Panny Młodej. O to, by gwara ta nie zaniknęła, dbają obecnie na przykład organizatorzy Festiwalu Godki Krakowskiej organizowanego w Biskupicach. Pomysłodawcą wydarzenia jest pan Zbigniew Grzyb, w tym roku do grona organizatorów dołączyło natomiast Stowarzyszenie Bene Tibi. O tym, kiedy dokładnie odbędzie się Festiwal Godki Krakowskiej będziemy Was informować niebawem.  

Fot. Wikipedia, domena publiczna