Żydowska Trasa Pamięci w Bochni

Żydowska Trasa Pamięci w Bochni

Autor: Daria Strąćzyńska, Licencja: CC BY-SA

Żydowska Trasa Pamięci ma na celu upamiętnienie okupacyjnej historii Żydów z Bochni i okolic. Składa się z 15 punktów kluczowych dla historii utworzonego tu w 1941 roku getta.

Typ: szlak pieszy
Długość szlaku około 5,3 kilometra
Na szlaku znajdują się między innymi: wzgórze Uzbornia, cmentarz żydowski przy ulicy Krzęczków, dawna synagoga, brama wejściowa do getta, Sąd Rejonowy, plac Gazaris i dawna siedziba Judenratu.

Start
Dotarcie do Bochni nie powinno nikomu sprawić trudności. Miasto ma liczne połączenia kolejowe i autobusowe z Krakowem i Tarnowem. Dla zmotoryzowanych najwygodniejszy będzie dojazd drogą E40 lub autostradą A4.
My zdecydowaliśmy się na przejazd busem, co okazało się chyba najlepszym wyborem, gdyż pierwszy punkt naszej trasy – synagoga stojąca przy ulicy Trudnej – znajduje się tuż obok przystanku końcowego. Odnalezienie synagogi nie sprawiło nam wiec trudności. Także ostatni obiekt – dziedziniec Sądu Rejonowego – położony jest w ścisłym centrum miasta, skąd do autobusu, którym wracaliśmy, mieliśmy dosłownie kilka kroków. powrotnego środka transportu jest już tylko kilka kroków.

Trasa
Trasa w całości znajduje się na terenie miasta i już z tego względu należy do tras łatwych, niezbyt męczących. Poza kilkoma podejściami pod niewielką górkę całość prowadzi ulicami miasta. 
Także liczba lokali gastronomicznych i sklepów znacznie ułatwia turystom zwiedzanie. Wydaje nam się, że nawet słoneczna, upalna pogoda nie powinna stanowić przeszkody w pokonaniu trasy, gdyż wiele oglądanych miejsc znajduje się w cienistych zakątkach Bochni.

Każdy z piętnastu punktów to miejsce tragicznych dla Żydów wydarzeń z czasów II wojny światowej. Większość obiektów nie zachowała się lub została przebudowana. Przez to Żydowska Trasa Pamięci odwołuje się w znacznym stopniu do emocji, wyobraźni, umiejętności odczuwania historii.

Na trasie znajduje się także kilka zachowanych obiektów. Warto na dłużej przystanąć przy murowanej synagodze z 1937 roku i pospacerować po cmentarzu komunalnym przy ulicy Orackiej. Chyba najciekawszym miejscem trasy jest cmentarz żydowski przy ulicy Krzęczków (klucz do bramy cmentarnej można otrzymać w domu znajdującym się na rogu ulicy). Pomimo dewastacji w okresie okupacji niemieckiej zachowało się tu nadal wiele nagrobków. Ze wzgórza Krzęczków rozciąga się piękna panorama całej Bochni.


NIEZBĘDNIK
Dojazd z Krakowa:
Na przykład busy odjeżdżające z ulicy Pawiej do Bochni oraz pociągi PKP (relacja Tarnów)

Czas przejścia trasy:
Około 1,5 godziny

Źródło: Szlaki Małopolski, autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury.
Fot. M. Jałoszyńska, CC BY SA NC ND