Na narty marsz

Na narty marsz

Autor: Marlena Jałoszyńska, Licencja: CC BY-SA

W niektórych miejscach w regionie wreszcie sypnęło śniegiem. Postanowiliśmy to wykorzystać jako pretekst do opowiedzenia o narciarstwie, naszą uwagę przykuło głównie narciarstwo biegowe.

Aby pobiegać na nartach najlepiej udać się na Podhale, czekają tam bowiem specjalnie przygotowane trasy. Co prawda na razie biegać można tylko na tych sztucznie śnieżonych, ale – miejmy nadzieję –  już niebawem przyjdzie długo wyczekiwana zima. 

O kilku z najciekawszych tras opowiemy w jednym z artykułów naszego najnowszego numeru. Wskażemy między innymi najpiękniejszą trasę widokową na Podhalu, trasę wiodącą przez lotnisko, a także trasę znajdującą się niemal u stóp Giewontu – w samym centrum Zakopanego. Jeśli natomiast rekreacyjne bieganie to za mało, podpowiemy, gdzie i kiedy organizowane są w najbliższym czasie rajdy oraz konkursy biegowe. Jeden z nich odbędzie się już 10 stycznia na polanie Chotarz w Kościelisku. 

Czy wiecie, że narciarskie biegi z przeszkodami organizowano w Zakopanem już w dwudziestoleciu międzywojennym? Ich pomysłodawcą był sam Kornel Makuszyński. Uczestnicy zawodów odbywających się na zakopiańskich Lipkach musieli przebiec czterokilometrowy odcinek naszpikowany przeszkodami. Były to między innymi rowy z wodą, płoty czy wysoka, drewniana brama.  Zwycięzca otrzymywał puchar ufundowany przez pomysłodawcę zawodów. 

Mogielica 

Kto powiedział, że biegać na nartach można tylko na Podhalu? W naszym regionie znajdują się oczywiście także inne miejsca do tego przeznaczone. Jednym z nich jest ponad dwudziestokilometrowa trasa „Mogielica” prowadząca przez gminy Słopnice i Dobra w powiecie limanowskim. Warto wybrać się na tę trasę przede wszystkim ze względu na roztaczające się z niej panoramy. Więcej informacji na temat tej trasy znajdziecie na stronie http://trasymogielica.pl/

 
Fot. Piotr Manowiecki, Biegówki pod Tatrami, copyright