Autor: na podst. materiałów organizatora,
Licencja: CC BY-SA
Władysław Hasior zaliczany jest do najwybitniejszych polskich artystów. Jego twórczość do dziś wzbudza skrajne emocje: jednych zachwyca, innych szokuje, jeszcze innych przeraża…
W Galerii Władysława Hasiora znalazły swoje miejsce sławne sztandary, kompozycje przestrzenne, rzeźby, których tworzywem są różnorakie materiały, zwyczajne przedmioty, często rupiecie nabierające w rękach artysty nowych znaczeń. Opatrzone metaforycznymi, dowcipnymi, przekornymi tytułami skłaniają do zastanowienia nad światem współczesnym i sztuką.
Hasior to krewny późnośredniowiecznych plastyków-poetów – pisał o artyście historyk sztuki, Marek Rostworowski – ewokujących piękny i potworny świat łączący rzeczywistość z metaforą i zaświatem, mający oczarować człowieka nękanego rzeczywistością i tęskniącego za jej przekroczeniem – epoka Hieronima Boscha, Bruegla, czarownic czy hiszpańskich lubowników męczeństw. [...]
Budynek, w którym znajduje się galeria, w okresie międzywojennym był miejscem werandowania kuracjuszy sanatorium przeciwgruźliczego. Hasior zaadaptował go na własne potrzeby, umieszczając w nim swoją galerię, mieszkanie i pracownię. Znajdowała się tu również „świetlica powiatowa”, będąca miejscem aranżowanych przez artystę spotkań z publicznością, podczas których Hasior wygłaszał prelekcje ilustrowane własnymi przeźroczami.
Otwarcie w lutym 1984 autorskiej galerii artysty zakończyło okres „egzystencji wędrownej” w jego życiu – zgromadzony w szopie przy willi „Borek” prawie dwudziestoletni dorobek artystyczny Hasiora wreszcie znalazł miejsce stałej ekspozycji.
Galeria Władysława Hasiora (filia Muzeum Tatrzańskiego)
Adres: Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b,
Telefon: 18-20-668-71
Godziny otwarcia:
środa - sobota 11:00 - 18:00
niedziela 9:00 - 15:00
Na podstawie materiałów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i Wikipedii.
Na fotografii Władysław Hasior, slajd z serii „Portret imaginacyjny”, fot. archiwum Muzeum Tatrzańskiego, Wikipedia, domena publiczna