Moda na górali czy góralszczyznę – jak każda moda – to odchodziła, to powracała. Od kilku lat z całą pewnością można jednak mówić o jej renesansie. Co ciekawe, góralskość w wersji małopolskiej kojarzona jest przede wszystkim z tą podhalańską. Często zapomina się o tym, że nasz region zamieszkuje jeszcze osiem innych grup górali. W najnowszym wydaniu Małopolski To Go postanowiliśmy się im dokładniej przyjrzeć.
Moda na Podhale
Przedmioty czy miejsca kojarzące się z góralskością Podhala napotkamy niemal w całej Małopolsce. Drewnianą ciupagę, oscypka, poduszkę w kształcie psa pasterskiego czy brelok w kształcie kierpca kupimy na przykład w krakowskich Sukiennicach. A co, jeśli zechcemy skosztować prawdziwie góralskiego jadła? W tym celu nie musimy wcale jechać na Podhale – z całą pewnością w pobliżu miejsca naszego zamieszkania znajdziemy góralską karczmę. Tego typu lokali gastronomicznych nie brakuje bowiem na mapie całej Małopolski. Co więcej, spotkamy je nie tylko w innych regionach Polski, ale także poza jej granicami. Jeśli kiedyś postanowicie odwiedzić holenderską wioskę Giesbeek, nie zapomnijcie wstąpić do restauracji Klein Zakopane (!). W jej menu znajdziecie na przykład żurek bacowski podawany w chlebie i oscypek z żurawiną leśną.
Festiwal
Od kilku dni trwa w Zakopanem Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Jego uczestnicy mają niepowtarzalną okazję do poznania górali zamieszkujących nie tylko całą Małopolskę czy Polskę, ale również inne części świata. Pod Giewont zjechali bowiem górale z krajów takich Grecja, Ukraina, Włochy, Meksyk czy Portugalia. Szczegółowy program Festiwalu znajdziecie na stronie: http://www.festiwale.zakopane.pl/2015/festiwal-folkloru
Zachęcamy do wzięcia udziału w festiwalu, a także do lektury nowego wydania Małopolski To Go!