Najmłodsza siostra Krakowa

Najmłodsza siostra Krakowa

Autor: Marlena Jałoszyńska, Licencja: CC BY-SA

Flagowy przykład w pełni zrealizowanych koncepcji socrealizmu: legendarna Nowa Huta z Pałacem Dożów, placem Centralnym, szerokimi arteriami, zagospodarowanymi osiedlami oraz dużymi parkami… 

A wszystko zaczęło się 21 czerwca 1949 roku na Konferencji Architektów Partyjnych. Tego dnia proklamowano socrealizm w architekturze – sama koncepcja dotarła do Polski oczywiście ze Związku Radzieckiego. Nadrzędnym celem nowej architektury było „zapewnienie powszechnie dostępnych higienicznych warunków zamieszkania”. Na potrzebę tę postanowiono w pełni odpowiedzieć właśnie w Nowej Hucie – przykładów realizacji tak mocno opartych na wytycznych socrealizmu w architekturze próżno bowiem szukać w całej Polsce. 

Budowa Nowej Huty rozpoczęła się w 1949 roku. W ciągu dziesięciu lat na terenach podkrakowskich wsi wyrosło nowe miasto, na które składało się między innymi 18 tysięcy mieszkań, 90 kilometrów ulic, 550 kilometrów sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i cieplnych, 15 budynków szkolnych oraz szpital.

Po upadku komunizmu walory Nowej Huty były albo niedostrzegane, albo marginalizowane. Najpewniej powodem tego była jej proweniencja – w końcu dzielnica ta stanowiła owoc znienawidzonego przez wielu systemu. Dopiero w 2005 roku układ urbanistyczny Nowej Huty został wpisany do rejestru zabytków Krakowa.

Dzisiaj dzielnica tętni życiem. Głównymi aktywistami są jej mieszkańcy – jednym z przykładów ich działań jest inicjatywa #NHPozytywnie, która integruje środowiska miejskich aktywistów, blogerów, artystów oraz pracowników organizacji pozarządowych. Najbliższe spotkanie organizowane w ramach #NHPozytywnie odbędzie się 23 czerwca o godzinie 17.00 w Bistro Marchewka w Nowohuckim Centrum Kultury.

Fot. Wikipedia, domena publiczna