Zielone enklawy

Zielone enklawy

Autor: Marlena Jałoszyńska, Licencja: CC BY-SA

W tym tygodniu będziemy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki rozciągające się z tarasu widokowego na Trzech Koronach, wejdziemy do Jaskini Łokietka oraz odpoczniemy w cieniu drzew owocowych Magurskiego Parku Narodowego!

Upragniony długi weekend polecamy spędzić oczywiście na łonie natury, dlatego w najnowszym wydaniu Małopolski To Go postanowiliśmy opowiedzieć o parkach narodowych. Dodatkowym impulsem do zastanowienia się nad istotą ich tworzenia niech będzie zbliżający się Światowy Dzień Środowiska obchodzony już od 43 lat.  

Jak wiadomo, w naszym regionie do tej pory założono sześć parków narodowych: Tatrzański, Babiogórski, Pieniński, Gorczański, Ojcowski oraz Magurski. Na razie nic nie wskazuje na to, że stan ten ulegnie zmianie. 

Najmłodszym wśród wymienionych wyżej wymienionych parków jest Magurski Park Narodowy – powstał w 1995 roku. Co ciekawe, niemal 90 procent jego obszaru należy do województwa podkarpackiego. Park ten wydaje się jednym z najmniej popularnych. Położony w samym sercu Beskidu Niskiego, prawie w całości zalesiony, kryje w sobie wiele – atrakcyjnych nie tylko dla oczu, ale i dla duszy – miejsc. Wśród nich znajdują się malowniczo położone cerkwie oraz ostatnie ślady po niegdyś żyjącej tam łemkowskiej społeczności, między innymi zabudowa wsi Bartne, o której niedawno pisaliśmy. To właśnie w Magurskim Parku Narodowym występują między innymi krogulce, orliki krzykliwe, puszczyki uralskie, gniewosze plamiste czy nadobnice alpejskie. W obrębie parku można podziwiać także zabytki takie jak cerkiew prawosławną i cerkiew greckokatolicką w Bodakach. Przekonaliśmy Was, że Magurski Park Narodowy wart jest uwagi?

 Fot. Bodaki, Jerzy Strzelecki, Wikipedia, CC BY 3.0