Wsi spokojna...

Wsi spokojna...

Autor: Marlena Jałoszyńska, Licencja: CC BY-SA

Już za kilka dni oficjalnie rozpocznie się letni sezon turystyczny w naszym regionie. Z tego powodu w tym tygodniu zachęcamy do wyruszenia w Małopolskę, na przykład śladem wiejskiej architektury. My szczególnie polecamy Chochołów – drewnianą wieś uznaną przez UNESCO za zabytek klasy „0”oraz Zawoję – najdłuższą wieś w Polsce.

A jeśli to za mało, zapraszamy na Szlak Architektury Drewnianej. Zapewniamy, że wejście na Szlak pozwoli w pełni poznać architektoniczne osobliwości małopolskich wsi! Składają się na niego 253 zabytki rozsiane po całym regionie: Orawie, Spiszu, Podhalu, okolicach Tarnowa, Nowego Sącza czy Gorlic. Oprócz kościołów, cerkwi, dzwonnic i skansenów, znalazły się na nim właśnie zabytkowe zabudowy wsi, między innymi w Bartnem, Lipnicy Murowanej, Uściu Solnym i Zalipiu.

Nie można zapomnieć o jeszcze jednym, niezwykle istotnym elemencie na stałe wpisanym w wiejski krajobraz – o dworach. Część popadła lub popada w ruinę, jednak znakomita większość została odrestaurowana. W najnowszym wydaniu Małopolski To Go przyglądamy się usytuowanemu w malowniczym, kilkunastohektarowym parku, dworowi Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Oficjalna Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego odbędzie się 23 maja w Muszynie. Wśród atrakcji przygotowanych przez organizatorów znalazły się między innymi: rajd rowerowy „Odkryj szlak”, bezpłatne wycieczki po wybranych obiektach Szlaku Architektury Drewnianej, a także wystawa fotografii „Cerkwie Łemkowskie – blisko serca”. Inauguracja zbiegła się z rozpoczęciem Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie, podczas którego w wybranych miejscowościach leżących na Szlaku Architektury Drewnianej będą organizowane w lecie koncerty muzyki klasycznej czy klezmerskiej. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie: http://mot.krakow.pl/.

Fot. Mariusz Ciszewski, Flickr, CC BY ND