Wielki Wybuch 1914-1918

Wielki Wybuch 1914-1918

Autor: Kamila Kosmalska,

W którym galicyjskim mieście znajdowała się pierwsza na świecie pocztowa linia lotnicza? Co robił w wojennej Polsce autor Chłopców z Placu Broni? Do budowy czego posłużyły drewniane belki kościoła w Sękowej? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań poznacie podczas dwóch najbliższych weekendów 17-18 i 24-25 maja, w trakcie XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa „Wielki wybuch 1914–1918”.
 
Po raz kolejny mamy przyjemność zaprosić was do odwiedzenia intrygujących i często niedostępnych zabytków Małopolski. Zachęcamy do podróży do miejsc nieznanych, urzekających, do obejrzenia zabytków cennych ze względu na architekturę, otoczonych parkami i ogrodami, kryjących fascynujące historie. W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej, pokażemy nie tylko zabytki militarne, ale także obiekty świadczące o wielkiej zmianie i rozwoju cywilizacyjnym, dla których Wielka Wojna była bezpośrednim impulsem.

W nadchodzący weekend 17 i 18 maja otworzymy dla zwiedzających:

  • Fort nr 44 Tonie w Krakowie
  • Pałac Goetzów-Okocimskich w Brzesku
  • Zespół Tarnowskich Wodociągów w Tarnowie
  • Cmentarz wojskowy nr 192 w Lubince

  • W każdym z miejsc będziecie mieli okazję poznać nie tylko historię zabytków z lat 1914–1918, ale również losy ich gospodarzy i postaci z nimi związanych, którzy wpłynęli na kształt życia gospodarczego, obywatelskiego oraz artystycznego tego okresu. W ciekawy sposób opowiedzą o nich przewodnicy – pasjonaci i eksperci.

    Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was między innymi: warsztaty, pokazy, koncerty, wycieczki tematyczne, gry terenowe oraz projekcje filmów. A dla spragnionych szerszej wiedzy, podanej w przystępnej, gawędziarskiej formie, mamy zbiór reportaży autorstwa Katarzyny Kobylarczyk. Książkę poświęconą historiom związanym z prezentowanymi zabytkami będzie można otrzymać wraz z pamiątkową pieczątką w punktach informacyjnych przy każdym z obiektów tegorocznych Dni Dziedzictwa. Na niektóre punkty programu obowiązuje rezerwacja.

    Szczegółowe informacje o programie na stronie dnidziedzictwa.pl.

    Fot. fragment plakatu projektu J. Sowuli, CC BY SA