Tradycyjne zawody

Tradycyjne zawody

Autor: archiwum MIK, Licencja: CC BY-SA

Ich świat powoli przestaje istnieć – wypiera go masowa produkcja przemysłowa. Dlatego też postanowiliśmy w tym tygodniu przyjrzeć się profesjom, które dla wielu osób są już nieznane.

Kim byli bednarze, oliwiarze, folusznicy oraz łagiewnicy? Co wspólnego z klepkowymi naczyniami mają dzisiejsze Łagiewniki? Czym jest dębienie i w jaki sposób łączy się ono z krakowskimi Dębnikami? Jak zrobić własne naczynie gliniane? Gdzie żyli maziarze i czym się zajmowali? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w naszym najnowszym wydaniu, w którym opowiemy o ludziach wykonujących tradycyjne małopolskie zawody.


Aby przybliżyć Wam ich świat, polecamy także odwiedzić miejsca z nimi związane. Jednym  z nich jest Zagroda Maziarska w Łosiu, na którą składają się chyża mieszkalna, stodoła i spichlerz. Czekają tam na Was między innymi: fascynująca historia wsi i maziarstwa, wozy maziarskie, beczki, zalewajki, próbki mazi i ropy naftowej. Z fotografii spoglądać na Was będą dawni mieszkańcy Łosia, czyli wsi łemkowskiej położonej niecałe 13 kilometrów od Gorlic. Świat maziarzy stoi przed Wami otworem od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00, w weekendy natomiast: 9.00 – 15.00.

W artykule „Ginące zawody” opowiadamy o folusznikach, olejarzach oraz kowalach. Pierwsi zajmowali się folowaniem sukna, czyli procesem jego spilśniania. Czynność ta wykonywana była w specjalnym warsztacie zwanym foluszem. Olejarze natomiast „bili olej” z siemienia lnianego, pracę tę wykonywali w specjalnym budynku – olejarni. Kowale (jedni z najbardziej szanowanych i zamożnych rzemieślników) kuli żelazo w kuźniach, które zazwyczaj zlokalizowane były w pobliżu wody i w miejscach ruchliwych, na przykład obok dróg. Folusz, olejarnię oraz kuźnię w dzisiejszych czasach można obejrzeć między innymi w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej – miejscowości oddalonej od Krakowa nieco ponad 100 kilometrów. Park jest otwarty w godzinach 8.30 – 14.30. 

Fot. K. Fidyk, CC BY SA