Ideą przewodnią szlaku jest zachęcenie turystów i pasjonatów sztuki ludowej do odwiedzenia artystów z Podhala w ich pracowniach.
Obiekty:
1. Jurgów
2. Bukowina Tatrzańska
3. Poronin
4. Murzasichle
5. Zakopane
6. Kościelisko
7. Nowe Bystre
8. Dzianisz
9. Ciche
10. Ząb
Długość szlaku ok. 41.5 km
Szlak dziedzictwa kulturowego Podtatrza to szlak o tematyce etnograficznej, zlokalizowany w powiecie tatrzańskim. Ideą przewodnią szlaku jest zachęcenie turystów i pasjonatów sztuki ludowej do odwiedzenia artystów z Podhala w ich pracowniach. Szlak prezentuje twórczość ludową oraz tradycyjne rzemiosło trwale wpisane w góralską tradycję. Podstawą tematyczną trasy nie musi być tylko kulturowe dziedzictwo materialne, w wąskim rozumieniu (zabytki), ale także dziedzictwo duchowe (sztuka i wartości przez nią przekazywane).
„Szlak łączy pracownie i warsztaty twórców, artystów, rękodzielników, służąc prezentacji oraz upowszechnieniu twórczości artystów Podhala. Celem projektu było zinwentaryzowanie, zwaloryzowanie i próba uchwycenia w jednolitą marketingowo koncepcję dziedzictwa kulturowego Podtatrza, by zaprezentować je szerszej publiczności w naturalnym kontekście społecznym i kulturowym”.
Trasa szlaku prowadzi przez pracownie twórców ludowych zajmujących się m.in.: bednarstwem, stolarstwem, rzeźbą ludową w drewnie i metalu, szyciem strojów ludowych, hafciarstwem oraz malowaniem na szkle. Wszystkie obiekty (pracownie artystów) ujęte na szlaku są dostępne. W przewodniku podana jest dokładna lokalizacja i zasady zwiedzania poszczególnych warsztatów.
„Podstawową ofertą szlaku jest wizyta w pracowni lub domu twórcy, spotkanie z nim i zapoznanie się z jego twórczością oraz warsztatem twórczym, łączy się to również z możliwością zakupem jego prac lub udziałem w warsztatach połączonych z nauką wybranej techniki”.
Koordynatorem szlaku jest Małopolskie Towarzystwo Doradcze oraz Starostwo Powiatowe w Zakopanem.