Wyrusz w głąb ziemi

Wyrusz w głąb ziemi

Autor: Wikipedia, Licencja: CC BY-SA

Spośród ponad 2 tysięcy jaskiń, dostępnych dla turystów jest tylko kilkanaście. Mimo że większość zimą jest niedostępna, my prezentujemy je już teraz – dajemy Wam czas na zaplanowanie wiosennej wycieczki w głąb ziemi!

Kraków

Smocza Jama: jaskinia krasowa znajdująca się w obrębie zrębu Wawelu. Wiąże się z nią legenda o smoku wawelskim, upamiętniona w 1972 r. jego pomnikiem autorstwa Bronisława Chromego. Główny ciąg jaskini stanowi trasa turystyczna o długości 82 m. Rozpoczyna się ona na terenie zamku na Wawelu – do jaskini schodzi się schodami. Na trasie znajdują się trzy komory, największa o długości 25 m i wysokości do 10 m. Pozostałe części jaskini są niedostępne dla turystów. Składają się na nie dwa ciągi korytarzy: pierwszy rozpoczynający się w pobliżu wyjścia, prowadzi w kierunku południowym w stronę rzeźby Smoka Wawelskiego. Do drugiego, znacznie dłuższego, uzyskano dostęp po przebiciu tunelu w 1974. Jest to system niewielkich sal i korytarzy z syfonem w początkowej części.
Wskazówki: jaskinia czynna jest od kwietnia do października, bilet wstępu kosztuje 3 zł. 

Jaskinia Twardowskiego: duża jaskinia krasowa odkryta w połowie XIX wieku, znajduje się w obrębie starego kamieniołomu, obecnie tworzącego Park Skały Twardowskiego. Jest to jedna z największych jaskiń położonych na terenie Jury. 
Wskazówki: zwiedzanie tej ogólnodostępnej jaskini wymaga posiadania własnego źródła światła. 


Tatry

Jaskinia Mroźna: położona we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej. Całkowita długość jaskini wynosi 773 m. Swoją nazwę zawdzięcza panującej wewnątrz stałej, niskiej temperaturze (6 stopni w skali Celsjusza), powiewom zimnego powietrza, a także białym naciekom na ścianach do złudzenia przypominających szron.
Wskazówki: jaskinia jest oświetlona, posiada też zamontowane poręcze; można ją zwiedzać od maja do października. Jako jedyna w Tatrach wymaga zakupu biletu wstępu (kosztuje on 4 zł).

System jaskiń Mylnej i Obłazkowej: położone w Dolinie Kościeliskiej, należą do jednych z ciekawszych jaskiń tatrzańskich, które można zwiedzać bez przewodnika. Połączono je w 2014 roku, w wyniku czego długość ich korytarzy wynosi obecnie 1835 m. Dla turystów została udostępniona tylko 300-metrowa trasa. 
Wskazówki: przy zwiedzaniu konieczne jest posiadanie własnego źródła światła; zalecane jest zwiedzanie grupowe. 


Wyżyna Krakowsko-Częstochowska 

Jaskinia Łokietka: jest największą jaskinią znajdującą się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jaskinia ta była znana od dawna. Pierwsze wzmianki pochodzą z końca XVII, a w 1927 r. została uznana za zabytek. Z jaskinią wiąże się legenda o Władysławie Łokietku, który schronił się w niej po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór jaskini pajęczyną, wprowadzając w błąd pościg. Pamiątką po tym wydarzeniu są nazwy jaskini oraz poszczególnych jej komór, a także brama w kształcie pajęczej sieci, zamykająca wejście.
Wskazówki: jaskinia jest otwarta od 18 kwietnia do 11 listopada, bilet wstępu do niej kosztuje 4 zł. Jaskinia jest sztucznie oświetlona.

Jaskinia Ciemna: uważana za największą na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej pod względem wielkości komory, a zarazem należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Pierwsze ślady człowieka (kultura prądnicka) w Jaskini Ciemnej pochodzą sprzed ok. 125 tys. lat. U wejścia do wewnątrz założył on swoje siedlisko. Miejsce to obecnie nazywane jest Oborzyskiem. Łącznie z nim jaskinia ma 230 m długości.
Wskazówki: Jaskinia jest udostępniona dla turystów od 28 kwietnia do 7 października. Wstęp jest płatny, a zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Jaskinia jest nieoświetlona (stąd jej nazwa), zwiedzający otrzymują świeczki.

Jaskinia Nietoperzowa: nazwa jaskini pochodzi od znalezionych tutaj bogatych szczątków kopalnych i współcześnie żyjących gatunków nietoperzy.
Pierwsze poszukiwania przeprowadził tu w roku 1871 hrabia Jan Zawisza, właściciel Doliny Ojcowskiej, znajdując liczne zabytki archeologiczne i kości zwierzęce. Jaskinia już dwa razy stanowiła scenografię filmów fabularnych. Po raz pierwszy do „Nietoperzowej” ekipa filmowa zawitała w 1995 r., kręcono wtedy „Legendę o św. Mikołaju”. Dwa lata minęły i 5 listopada 1997 roku Jerzy Hoffman nakręcił w jaskini scenę do filmu „Ogniem i mieczem”.
Wskazówki: tę oświetloną jaskinię można zwiedzać tylko z przewodnikiem od 1 kwietnia do 1 października, bilet wstępu kosztuje 8 zł.

Oprac. Marlena Bogusz
Korzystałam z Wikipedii oraz witryn internetowych poświęconych poszczególnym jaskiniom.
Fot. Cyfrowa Biblioteka Narodowa, domena publiczna