Wejdź na szlak techniki!

Wejdź na szlak techniki!

Autor: archiwum MIK, Licencja: CC BY-SA

Krakowski Szlak Techniki to trasa spacerowa prezentująca zabytki industrialne w Krakowie. Na szlaku znajdują się obiekty związane z różnymi gałęziami przemysłu: koleją, browarnictwem, energetyką, transportem oraz infrastrukturą drogową i rzeczną.

Krakowski Szlak Techniki prowadzi od stacji kolejowej (budynek dworca PKP Kraków Główny) przez dzielnice Stare Miasto, Kazimierz aż do Fabryki Schindlera. Na trasie znajdują się tylko niektóre zabytki przemysłowe, których w Krakowie jest wiele więcej. 

Trasa składa się z 16 zabytków, z których większość jest dostępna przez cały czas, w kilku znajdują się placówki muzealne, a część obiektów, ze względu na obecnie pełnione funkcje, nie jest dostępna dla zwiedzających i można je oglądać tylko z zewnątrz. Wybrane obiekty na Krakowskim Szlaku Techniki:
Dworzec Główny – stacja kolejowa (pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3),
Podkop Talowskiego i wiadukt kolejowy przy ul. Lubicz,
Elektrownia Teatru Miejskiego (pl. Św. Ducha 1) – obecnie Scena Miniatura Teatru im. J. Słowackiego,
Elektrownia Krakowska (ul. Dajwór 27),
Zajezdnia tramwajowa (ul. św. Wawrzyńca 15) – obecnie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie,
Gazownia Krakowska (ul. Gazowa 12-16),
Fabryka Emalia Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4) – obecnie oddział Muzeum Historii Miasta Krakowa.

Dla zwiedzających szlak został opracowany również przewodnik w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej, który można bezpłatnie otrzymać w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie lub pobrać w formacie PDF ze strony Urzędu Miasta Krakowa. Więcej informacji na temat szlaku znajduje się na stronie www.szlakimalopolski.mik.krakow.pl

Źródło: www.szlakimałopolski.mik.krakow.pl
Fot. J. Nowostawska-Gyalókay, CC BY SA 3.0.