Autor: na podst. materiałów organizatora, Licencja: CC BY-SA
Szlak kryminalny to świetna okazja, aby zapoznać się z Małopolską od nieco bardziej tajemniczej i pełnej zagadek strony.
Szczególnie warto spacerować wąskimi uliczkami Krakowa, wśród kamienic, poszukując miejsc stanowiących scenę dla wydarzeń w literackim świecie kryminałów.
Fabuła powieści Raport Badeni Krzysztofa Maćkowskiego rozgrywa się w przestrzeni krakowskich ulic, takich jak Lubicz, Szpitalna, Floriańska czy Krupnicza. Sekret Kroke Małgorzaty i Michała Kuźmińskich to powieść kryminalna, której akcja została osadzona w przedwojennym Krakowie. Śledząc losy bohaterów, trafić możemy w wiele niezwykłych miejsc, na przykład do klasztoru Dominikanów czy na Kazimierz, będący niegdyś dzielnicą żydowską. Również ulice św. Filipa, Bożego Ciała, Gazowa czy Józefa odegrały istotną rolę w tworzeniu aury przedstawionych przygód i niebezpieczeństw. Zaś przy ul. Zwierzynieckiej znajdowało się biuro detektywistyczne Julii Dobrowolskiej, bohaterki kilku kryminałów napisanych przez Gaję Grzegorzewską.
Puszcza Niepołomicka staje się rozwiązaniem zagadki kryminalnej, z jaką zmierzył się Kacper Ryx, bohater powieści Mariusza Wollnego.
W Zakopanem miały miejsce liczne niewyjaśnione zdarzenia, którymi zajmował się detektyw Piotr Klucha, w serii kryminałów zakopiańskich autorstwa Jacka Rębacza.
Szlak został stworzony w ramach projektu Reading Małopolska. Literacka Małopolska. Jest nowym spojrzeniem na region w kontekście powstałej w tym miejscu literatury, inspiracji czy wielorakich spotkań i przedsięwzięć polskich poetów, pisarzy, dramaturgów oraz reportażystów.
Autorką szlaku kryminalnego w Małopolsce jest Marta Zabłocka.
Więcej informacji na ten temat na stronie www.szlakimalopolski.pl oraz www.readingmalopolska.pl
Fot: r.nial bradshaw, Flickr, CC BY