Gdzie jest najcieplej?

Gdzie jest najcieplej?

Autor: na podst. materiałów organizatora, Licencja: ©

Już w 1967 roku w przewodniku Tarnów i Ziemia Tarnowska przeczytać można o tym, że od klimatu całego Pogórza wyraźnie różni się klimat najbliższych okolic Tarnowa, które stanowią najcieplejszy region w Polsce. Średnia roczna temperatur dla Tarnowa mierzona w latach 1881-1930 wynosi 8,8°C, w 1960 8,6°C, w 1961- 9,1°C i jest najwyższa w Polsce. Najcieplejsze miejsce w Tarnowie znajduje się na południowym stoku wzgórza gumniskiego, zwróconego ku Górze św. Marcina. To wyjątkowe walory klimatyczne zawdzięcza Tarnów położeniu w wyrównanym zakątku Niziny Nadwiślańskiej, u stóp progu karpackiego i naturalnej zasłonie, jaką stanowi od pólnocnego-wschodu Płaskowyż Tarnowski.

Po latach batalii o ten tytuł, pomiędzy Tarnowem, Wrocławiem a Głogowem w 2000 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił zwycięzcę. Był nim Tarnów.

Szczególne położenie naszego miasta, omiatanego przez ciepłe podmuchy halnego wiatru a osłonięte przed zimnymi powiewami przez pasm wzgórz sprawia, że możemy się poszczycić najwyższą średnią temperaturą w kraju, wynoszącą 8,8 stopnia Celsjusza. Okres wegetacji wynoszący od 210 do 225 dni również należy do najdłuższych w kraju i między innymi dlatego w okolicy powstają winnice, z których produkowane wina mają niezapomniany smak  (www.winnicetarnowskie.pl).
Najistotniejszy jest jednak czas trwania meteorologicznego lata, który w Tarnowie wynosi aż 118 dni. To właśnie duża ilość ciepła i słońca sprawia, że Tarnów jest tak malowniczym i gościnnym miastem. 

Słynna wśród fotografów „złota godzina”, czyli moment, kiedy słońce, tuż przed zachodem lub tuż po wschodzie, barwi wszystko na odcień błyszczącego, ciemnego złota, szczególnie warta obejrzenia jest w lecie, z ruin zamku Tarnowskich na górze św. Marcina.

W związku z powyższym, aby doświadczyć klimatu tropików nie trzeba jeździć za granice. Wystarczy odwiedzić Tarnów i rozkoszować się niesamowitym, wręcz magicznym klimatem Polskiego Bieguna Ciepła.


Fot. Biblioteka Narodowa, domena publiczna